Haberler

İran’ın Pasto Covac aşısı çocuklar için de uygun

İran’ın Pastör Enstitüsü Başkanı Alirıza Bigleri, İran ve Küba’nın ortaklaşa geliştirdiği aşı (Pasto Covac) çocuklara uygulanmak üzere klinik test aşamasını başarı ile geride bıraktığını açıkladı.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pasto Covac aşısı çocuklara uygulanabilecek en güvenli aşılardan biri olduğunu belirten Pastör Enstitüsü Başkanı Bigleri şöyle dedi:

Küba’da Soberana2 adı ile adlandırılan ortak aşının çocukların üzerinde klinik denemeleri başarı ile tamamlandı, aşı acil durumlarda kullanılma izni de aldı. Şimdi İran Sağlık Bakanlığı da çocukları aşılamak isterse, bu aşıyı kullanabilir.

Bigleri ayrıca, araştırmalar bu aşının yetişkinlerde hatırlatma dozu olarak üçüncü dozun da uygulanması gerektiğini ortaya koyduğunu, ancak çocuklarda üçüncü doza ihtiyaç duyulmadığını ve iki doz yeterli koruma sağladığı tespit edildiğini kaydetti.

İran ve Küba’nın ortak aşısı olan ve Küba’da Soberana02 ve İran’da Pasto Covac olarak adlandırılan korona virüs aşısının klinik test aşamasının faz 3 çalışması geçen Nisan ayının sonlarına doğru İran’ın sekiz kentinde ve 24 bin gönüllünün katılımı ile başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.