HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran’ın politikası Suriye halkının hakları ve hukukuna saygıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın politikasının Suriye halkının hakları ve hukukuna saygıya dayalı olduğunu belirtti.

Pakistan cumhurbaşkanının özel temsilcisi Sogra İmam’ı kabul eden Ahmedinejad, bugün Tahran’da yapılacak Suriye istişare oturum ile 13 ağustos tarihinde Mekke’de yapılacak oturumların, Suriye sorununun diplomatik açıdan çözümü için iyi bir fırsat olacağını belirtirken, bu oturumların aynı zamanda Suriye aleyhinde muhtemel askeri girişimi de önleyebilecek neticelere vesile olabileceği umudunu dile getirdi.

Ahmedinejad, bazı ülkelerin Suriye’nin içişlerine müdahalesine yönelik girişimlerinin Suriye buhranının daha da kritik hal almasına neden olduğunu belirterek, Suriye’de teröristlere silah ve lojistik destek veren ülkelerin aslında Suriye halkının düşmanları olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran ve Pakistan’ın Suriye halkının hak ve özgürlüğüne saygısından dolayı ortak tutum içinde olduklarını belirterek, hiçbir ülkeye demokrasinin savaş ve kan akıtmayla yerleşmediğini hatırlattı.

Pakistan Cumhurbaşkanı özel temsilcisi de, İslamabad’ın Tahran gibi Suriye sorununun diplomatik yoldan halledilmesinde ısrarlı olduğunu kaydederek, Pakistan’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve hakimiyetine saygı duyduğunu ve asla başka ülkelerin Suriye’nin içişlerine karışmasını istemediğini söyledi.

İmami, Suriye’ye yönelik her türlü askeri girişime de karşı çıkarak İslam ülkeleri arasında tefrikacı siyasetlere son verilmesi için ortak çaba gösterilmesinin zaruretine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.