Haberler

İran’ın Rusya Büyükelçisi: Gazeteciler milletler arasında bir zincirin halkasıdır

İran’ın Rusya büyükelçisi gazetecileri millerler arasında bir zincirin halkası olarak nitelendirdi.

İran büyükelçisi Kazım Celali, dün Astrahan’da düzenlenen Hazar Denizi Medya Konferansı’nda şunları söyledi: ”Hazar Medya Konferansı, Hazar bölgesi ülkeleri arasında dayanışmanın yanı sıra beş ülkeden (İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan) gazetecilerin deneyim ve fikir alışverişi için bir fırsattır.”

6. Hazar Medya Konferansı’nda turizm konusuna da değinen Celali, “Turizmin en önemli alt yapısı diyalog, barış ve dostluğa zemin hazırlamaktır” dedi.

Hazar bölgesi milletlerine yakın medyanın rolünün çok önemli olduğunu dile getiren Celali, “Medya ve turizmin etkileşimi ile birbirimizi daha iyi tanımak mümkün” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Rusya Büyükelçisi şunları söyledi: ”Biz 5 ülke barış içinde yaşıyoruz ve Hazar bölgesindeki medya bunda önemli bir rol oynadı, çünkü gazeteciler milletler arasında zincirin halkaları gibidir İran İslam Cumhuriyetinin öncelikli siyaseti komşularıyla yakın ve iyi ilişkiler içinde olmaktır ve yeni hükümette de bu politika daha da güçlendirilecektir.” 

Hazar Havzası ülkelerinin basın toplantısı dün (Cuma) “Dijital Çağda Seyahat Gazeteciliği”, “Kültürel Kodların Korunması, Medyanın Rolü” ve “Yeni Bilgi İletişim Sisteminde Eğitim Medyası Projeleri” olmak üzere üç ayrı panelde gerçekleştirildi. 

Bu konferansta Hazar Denizi ülkelerinin en iyi gazetecilik çalışması yarışması yapılırken, İran’dan iki gazeteci birinci ve ikinci sırayı aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.