HaberlerUzakdoğu

İran’ın Sadık Müttefiklerinden Kuzey Kore Füze Denemesi Gerçekleştirdi. 37 Dakika’da 2 Bin 500 Kilometre Yüksekliği Aştı

Son dönemde füze testlerini artıran Kuzey Kore, G20 zirvesine günler kala yeni bir denemeye daha imza attı. Türkiye saatiyle 02.40’ta fırlatılan orta menzilli balistik füze, 37 dakika havada kaldı ve 930 kilometre katederek Japonya kara sularına düştü.

Japonya Savunma Bakanlığı, füzenin 2 bin 500 kilometre yüksekliği aştığını duyurdu. Bu Kuzey Kore’nin şimdiye kadar ulaştığı en yüksek seviye ve yeni bir rekor.

Füze testi anında dünyada ilk haber oldu, tüm büyük medya kuruluşları gelişmeyi manşetten verdi.

ABD Pasifik Komutanlığı’na göre, füze başkent Pyongyang’ın 100 kilometre kadar kuzeybatısında yer alan Panghyon’dan ateşlendi.

Kuzey Kore resmen duyurdu! 2 bin 802 kilometre

Denemeden sonra kısa bir süre içinde büyük bir duyuru yapacağını ilan eden Pyongyang yönetimi, kıtalararası balistik füzenin başarıyla test edildiğini açıkladı. Kuzey Kore resmi televizyonu, Hwasong-14 füzesinin 2 bin 800 kilometreyi aştığını ve 39 dakika havada kaldığını duyurdu.

Güney Kore lideri Moon Jae-in, güvenlik konseyini acil toplantıya çağırdı. Mayısta iktidara gelen Moon Jae-in, iki aylık sürede Kuzey Kore’nin dört füze testine tanıklık etti.

Japonya ise provokatif olarak nitelediği hamlenin Birleşmiş Milletler kararlarını açık bir şekilde ihlal ettiğini belirterek kınadı.

Almanya’nın Hamburg kentinde toplanacak G20 zirvesinde, Kuzey Kore’ye karşı atılacak adımlar ve muhtemel yaptırımlar ele alınacak. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Çin ve Rusya liderlerinden sorunun çözümüze yönelik daha somut adımlar atılmasını ivedilikle isteyeceğim” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Twitter’dan “Kuzey Kore yalnızca başka bir füze denedi. Bu adamın hayatında başka işi gücü yok mu?” mesajını paylaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (21) içerik yüklenmiştir.