HaberlerUzakdoğu

İran’ın Sadık Müttefiklerinden Kuzey Kore: Trump Kore Yarımadası’nda nükleer savaş çıkarma peşinde

Kim Jong Un, işçi partisinde yaptığı konuşmada ülkesinin sahip olduğu nükleer gücün ABD karşısındaki öneminden bahsetti, konuşmasında sıkça Trump’ı hedef alan ifadeler kullandı.

KCNA ajansının haberine göre Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, İşçi Partisinin toplantısında yaptığı konuşmada, Kuzey Kore’yi “ABD’ye güçlü bir nükleer tehdit oluşturan stratejik ülke” sözleriyle nitelendirdi ve bunun inkar edilemeyeceğini belirtti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin kısa süre önce açıklanan Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni sert bir dille eleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı “ezici güç” ile yanıt vermeye hazır olduğu vurgulanan stratejinin, “Trump’ın suçlu yaradılışının” belgesi olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Uluslararası toplum, Trump’ın Kore Yarımadası’nda nükleer savaş çıkarma planının farkında olmalı. Kötü niyetlerini ve dünyayla nasıl alay ettiğini maskelemeyi amaçlarken Washington’ın diyalog önerisinin arkasında yatan (Trump’ın) gerçek maksatlarını da görmeli.” değerlendirmesi yer aldı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de ABD’nin Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin “açıkça Washington’ın kendilerine saldırma niyetini ortaya koyduğunu” kaydetti.

Öte yandan Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, “Trump, bütün dünyanın kendisine itaat etmesini istiyor” dedi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni güvenlik stratejisini eleştirdi. Kuzey Kore, “Trump’ın yeni ulusal güvenlik stratejisi tüm dünyanın onun isteklerine boyun eğmesi” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore Devlet Ajansı KNCA’ya açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Trump çetesinin haykırdığı ‘Önce Amerika politikası’ saldırganlıktan başka bir şey değildir. Amerika’nın amacı, dünyayı kendi zevkine ve isteklerine göre hareket ettirmek” dedi.

Pazartesi günü yeni milli güvenlik stratejisini açıklayan Trump, ABD’nin Kuzey Kore’nin silah programıyla uğraşmak zorunda olduğunu belirtmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise bugün Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları artırmayı oylayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.