HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın şartlı nükleer çözümü

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, “Yüzde 20 düzeyde zenginleştirilmiş uranyumun satın almanın imkanı doğmadığı takdirde şartlı olarak yüzde 3.5 uranyumu teslim etmeden önce yüzde 20 uranyumu teslim alırız”dedi.

Pazar gününde yapılan meclisin açık oturumu çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alaeddin Burucerdi, Tahran reaktörün yakıtının temini hususunda en son kararı Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi vereceğini ifade ederek, alınacak kararların ülkenin ulusal güvenliğine aykırı olmadığını söyledi.

Burucerdi, insani ve tıp açısından yüzde 20 düzeyde zenginleştirilmiş uranyumun Tahran araştırma reaktörü için hayati önem taşıdığını, İran’ın ilk seçeneği ise yüzde 20 düzeyde zenginleştirilmiş uranyumun satın almak olduğunu belirtti.

Burucerdi konuşmasının devamında, “Yüzde 20 düzeyde zenginleştirilmiş uranyumun satın almanın imkanı doğmadığı takdirde şartlı olarak yüzde 3.5 uranyumu teslim etmeden önce yüzde 20 uranyumu teslim alırız”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.