HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran’ın savunma doktrininde füze ve İHA gelişmelerinin önemi

İran İslam Cumhuriyeti başkumandanı askeri işler danışmanı İran silahlı kuvvetlerinin savaş alanından doğru bir algı ile, çalışmalarının büyük bölümünü mevcut teknolojilere dayanarak ve yükseltme yaklaşımı ve daha modern teknolojilere ulaşmak hedefi ile planladığını söyledi.

Başkumandanın danışmanı Tuğgeneral Emir Hatemi savaşta insan gücü ve teçhizatın rolüne işaretle, “Eğer bugün İHA’mız varsa ve dünyada bu teknolojinin kıyısında bulunuyorsak ve eğer dünya bugün Azerbaycan cum. ve Ukrayna savaşında İHA’nın rol ifa ettiğini kavradıysa, biz bu konuyu çok daha önce anlamıştık” dedi. 
İran İslam Cumhuriyeti’nin savunma doktrini, halkın güçlü kararlılığına ve yerel yeteneklere dayanmaktadır. Saddam rejiminin İran’a karşı dayattığı kutsal savunma ve sekiz yıllık savaş zamanından bu yana, İslam Cumhuriyeti savunma ihtiyaçlarını yerel yetenek ve kapasitelere dayanarak sağlamıştır. Günümüzün en önemli silahları arasında füzeler ve İHA’lar yer alıyor zira hem güçlü işlevleri var ve hem de nokta vuruşlarda kullanılabilirler. Ayrıca savaş uçakları da dahil olmak üzere diğer silahlara göre ucuz olmaları önemli bir avantajdır.
İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamenei’nin İslam Devrim Muhafızları Hava Uzay Kuvvetleri’ne savaş İHA’ları sayısını artırmaya yönelik stratejik tavsiyesiyle, İran İslam Cumhuriyeti bugün bölgedeki en büyük saldırı İHA filosuna sahip. İran’ın son yıllarda özellikle savunma ve askeri alanda İHA üretimi konusunda kaydettiği baş döndürücü ilerleme, dünyanın ilgisini çekti. Şahid, Muhacir, Keman 22, Simorg, Gazze, ve Kerrar İran silahlı kuvvetleri ve savunma sanayi uzmanlarınca üretilen İHA’lardır. 
İran’ın İHA teknolojisi alanındaki gücü ve bilgisi, yalnızca yapımıyla sınırlı değil, aynı zamanda en gelişmiş saldırgan İHA’ları izleyerek  ele geçirmek ise, İslam Cumhuriyeti’nin bu alandaki yerli yeteneklerinin bir başka parçasıdır. Ayrıca Amerika’nın en gelişmiş askeri casusluk İHA’lardan bazılarının kontrolünü ele geçirmek ve onları İranlı uzmanlar tarafından yere indirmek bu yeteneklerin sadece bir kısmı.
Hatırlanacağı üzere 4 Aralık 2011 tarihinde İran silahlı güçleri Amerika’ya ait radara yakalanmayan RQ170 İHA’sını ülkenin kuzeyinde casusluk sırasında kontrol altına alarak yere indirmeyi başarıp, ters mühendislik işlemlerine başladılar.
Amerika deniz güçlri savaş koleji ve Round enstitüsünün raporu İHA’ları, önümüzdeki yıllarda ABD Ordusunun İran’a karşı hava savunmasının ana konusu olarak tanıtıyor. Aslında, Amerika’nın etkili savunmasının karmaşıklığı, İran’ın saldırı silahlarının deniz, hava, siber ve karadan oluşan tüm operasyonel ortamlarda eşzamanlı olarak genişlemesidir. Bu olay Amerikalıların deniz, hava ve siber alanlarında ciddi tehditle karşılaşmadığı ve operasyonların kara savaşa odaklı olan Irak ve Afganistan gibi eski savaş tecrübelerinin tersidir. 
İran İslam Cumhuriyeti de farklı uygulamalara sahip çeşitli tiplerde balistik füzeler tasarlayıp üreterek caydırıcılık sağlamada büyük adımlar attı. Şahab, Fatih, Kıyam, Emad, Seccil, Hurremşehr, Dezful, Fatih, Mobin ve Raad 500 füzeleri ise İran’ın bu alandaki caydırıcılık gücünü arttırıyor.
İran İslam Cumhuriyeti’nin artık yerli bilgi ve yerli kapasiteleri kullanarak füze ve İHA üretiminde en büyük ülkelerden biri olduğu ve Batı Asya bölgesinde füze ve İHA’ların üstün gücü olduğu açıkça görülüyor. Bir Amerikan araştırma merkezi olan Globalfirepower’ın son güncellemesine göre, dünyanın askeri güçleri listesinde İran, dünyanın 14. askeri gücüdür.
Başkumandanın danışmanı Tuğgeneral Emir Hatemi de son karabağ savaşı ve Rusya ile Ukrayna çatışmasındaki füze ve İHA’ların geniş çaplı kullanımına işaretle, İran’ın bu silahlarla ilgili yıllardan beri ciddi çalışmalarının altını çizerek, “Bilim ve teknoloji alanında son yıllarda ortaya çıkan bu görüş, savunma ihtiyaçlarını iyi idrak ettiğimizi gösteriyor.” dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.