HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın Soren marka otomobili Türkiye’de satışa sunuldu

İran’ın Khodro Company (IKCO) firması tarafından üretilen Samand’ın ardından Soren modeli de Türkiye’de satışa sunuldu.

IKCO’nun Türkiye Distribütörü MYS Otomotiv’in genel müdürü Yiğit Seskır, Türkiye piyasasına iki yıl önce Samandın LX modeliyle girdiklerini hatırlattı.Daha sonra Samandın EL modelini de Türkiye”ye getirdiklerini ifade eden Seskır, her iki modelin de Türk tüketicisinden yoğun ilgi gördüğünü vurguladı.

Seskır, Samand’a gösterilen ilgi üzerine İran”da üretici firma ile yaptıkları görüşmeler sonucu “Soren” modelini de Türkiye”ye getirme kararı aldıklarını belirterek, “Bu karar çerçevesinde Soren”in ”EL” ve ”LX” modellerini yeni yılın ilk haftasından itibaren Türk tüketicisinin beğenisine sunduk” dedi.

Soren’in 20 bin 990 TL’den satışına başlanan “EL” modelinde klima, airbag, elektrikli camlar ve ABS gibi donanımların standart olduğunu dile getiren Seskır, 23 bin 990 TL”den satılan “LX” modelinde ise bunlara ilave olarak çift airbag, çelik jant, sis farları, park sensörleri, Türkçe konuşan yol bilgisayarı ve elektrikli koltukların bulunduğunu bildirdi.

Seskır, her iki modelin 1.6 motor ve 110 beygir gücünde benzinli ve doğal gazlı motora sahip olduklarına değinerek, şunları söyledi:

“Biz, Türkiye piyasasına kaliteli ve ucuz otomobil sloganıyla girmiştik. ”Samand”da beklediğimiz ilgiyi gördük. Bu doğrultuda yine çok kaliteli ve ekonomik bir aracı Türkiye’ye getirdik. Türk tüketicisinin Soreni çok beğeneceğine inanıyorum. Şu an Türkiye’de model sayımızı 2’ye, versiyon sayımızı da 4’e yükselttik.”

Seskır, İran”ın Türkiye yollarında olacak 3. otomobilinin, B segmentinde yer alan “Runna” olacağını belirtti.

“Runna”nın, geçen sene 18 Nisanda İran’da Sanayi ve Maden Bakanı Ali Ekber Mehrabian’ın da hazır bulunduğu törenle ilk kez görücüye çıktığını dile getiren Seskır, şunları kaydetti:

“Runna’yı 1.4, 1.6 litrelik motor seçenekleriyle mart ayında Türkiye”ye getirmeyi planlıyoruz. Bu aracın ön büyük özelliği İran’ın dışında dünyada ilk kez Türkiye’de satılacak olması. Aracımızda ABS fren sistemi, hava yastığı, klima, merkezi kilit, xenon ve ledli farlar, radyo, CD ve mp3 çalar, uzaktan kumandalı ve alarmlı merkezi kilit, akıllı anahtar, ısıtmalı aynalar, elektrikli camlar gibi donanımlar olacak.”

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.