İran

İran’ın süper bilgisayarı Simurg, yapay zekanın altyapısı

İletişim ve Bilgi Teknolojileri İBT Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi, İranlı uzmanların geliştirdiği yerli süper bilgisayarı yapay zekanın altyapısını oluşturacağını açıkladı.

İletişim ve Bilgi Teknolojileri İBT Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehrumi Pazar günü Emir Kebir üniversitesinde düzenlenen ve İranlı uzmanların geliştirdiği Simurg adlı yerli süper bilgisayarın görücüye çıktığı törende yaptığı konuşmada, Simurg süper bilgisayarı ülkenin geleceğinde büyük etkisi olacağını ve bu doğrultuda atılan ilk adım sayıldığını belirtti.

İBT Bakanı Azeri Cehrumi, günümüzde dünya genelinde yapay zeka alanında sıkı bir rekabet yürütüldüğünü, İran’ın bir sonraki süper bilgisayarının yapımına bir yıl sonra başlanacağını, bu bilgisayarlar yapay zeka için gerekli altyapıyı temin edeceklerini kaydetti.

Bakan Azeri Cehrumi, İran’ın bir sonraki süper bilgisayarı İranlı büyük matematik bilginlerinden merhume “Meryem Mirzahani” adı ile adlandırılacağını vurguladı.

Yarım Tera Flops kapasitesi olan Simurg süper bilgisayarı bu sabah görücüye çıktı. Flops, bilgisayarlarda veri işleme hızını ölçen birimdir.

Simurg süper bilgisayarının bu bağlamda kapasite bir ay içinde 1 Peta Flopsa yükseltileceği açıklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.