HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran’ın Suriye politikasının nihai karar vericisi İmam Ali Hamaney’dir

Ali Ekber Velayeti, İran ile Suriye ilişkileri konusunda “İran’ın Suriye politikasının nihai karar vericisi İmam Ali Hamaney’dir” dedi.

İslami Düzenin Çıkarlarını Belirleme Konseyi’ne bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zubi ile yaptığı görüşmede İran ile Suriye arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde olduğunu belirtti.

İmam Ali Hamaney’in Uluslararası İşlerden Sorumlu Başdanışmanı Velayeti “İlişkilerimiz son yıllara sınırlı değildir. Bu ilişkiler İslami İnkılap’ın başlangıcından beri oluşmuş ve bugüne kadar da devam etmiş ve dünyada hiç kimse bu ilişkilerin stratejik düzeyde olmasından kuşku duymuyor. Belki hiç kimse Suriye devleti ve halkının zor koşullara rağmen küçük bir dünya savaşı gibi görünen saldırılar karşısında direnebileceğini düşünmüyordu” diye vurguladı.

Dünya İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreteri “Suriye’ye saldıranların ilk amacı Suriye’den ziyade Siyonizm ile Amerika karşıtı Direniş Ekseni’ne saldırmaktı. Buna rağmen ilk amaçlarına ulaşamadılar ve bugün askeri yöntemle Suriye halkını yenemeyeceklerini anlamışlardır” diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye ilişkin kararlarıyla ilgili Velayeti “BM Güvenlik Konseyi’nde alınan kararlar Suriye’ye yararlı mı olur bilinmez ama gerçek şudur ki BM Güvenlik Konseyi de askeri seçenek yerine siyasi yöntemin Suriye krizinin çözüm yolu olduğu kanaatine varmıştır” ifadesini kullandı.

İranlı üst düzey yetkili “Suriye devleti ve halkının rızasını almayan ve yabancı kaynaklı hiçbir çözüm yolu kabul edilir değil. İmam Ali Hamaney’in dünkü değerli konuşmalarının da gösterdiği gibi İran’ın Suriye ve bölge ülkelerine ilişkin politikasının nihai karar vericisi İmam Ali Hamaney’dir” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.