HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın tesettürlü sporcuları dünyaya örnektir

İran Bayan Hockey Federasyonu Başkan vekili “Sporcu Müslüman bayanlar başörtülü İranlı bayanları örnek edinerek uluslararası sahalarda rekabetlere katılıyor ve madalya kazanıyorlar” dedi.

İranlı bayan sporcuların, İslami tesettür ve örtünmeleriyle diğer Müslüman kadınlara örnek olduklarını belirten Bayanlar Hockey Federasyonu Başkan vekili Mansure Tahrançi yaptığı söyleşide, İslam İnkılabından sonra ülkemizde bayan sporcuların ilerleme ve başarı sürecini kutlayarak “İranlı bayan sporcular uluslararası sahalarda çok özel bir konuma sahip. İster yönetim alanında olsun ister program yapmakta veya madalya kazanma ve şampiyon olma alanlarında olsun İslami örtünme biçimlerini tam koruyarak muhtelif spor dallarında rekabetlere katılıyor ve üstelik de kazanıyorlar” dedi.

Mansure Tahrançi açıklamalarının devamında Müslüman bayanların spor sahalarında bu şekilde başarlı olmalarının, ülkemizde bu alanda ne ölçüde iyi programlar hazırlandığı ve ona göre çalışmaların yapıldığının bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek “Dünya çapında sporcu Müslüman bayanlar başörtülü İranlı bayanları örnek edinerek uluslararası sahalarda rekabetlere katılıyor ve üstünlüğü elde ediyorlar.” dedi.

Bayan Hockey Federasyonu Başkan vekili Tahrançi daha sonra açıklamasını “İşte bu bayanlar İslami örtünmenin muhtelif alanlarda bulunma ve başarılı olma yolunda hiçbir engel teşkil etmediğini ispatlamışlardır” şeklinde sürdürürken ayrıca “Hocky, İran’da İslam İnkılabından önce bir-iki eyaletle sınırlıydı. Bu spor dalı esas İslam İnkılabından sonra ihya edildi. Halen ülkemizin 25 eyaletinde bayanlar bu alanda rahatlıkla faaliyetlerini sürdürmekteler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.