HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

İran’ın Türkiye’ye ihraç ettiği doğalgaz, kışın kesilmeyecek

İran Doğalgaz Transfer Şirketi Genel Müdürü Muhammedali İmam, Tebriz’de elektro kompresör tesislerinin kurulmasına değinerek, “Bu projenin hayata geçmesiyle önümüzdeki kışta Türkiye ve Ermenistan’a yapılan doğalgaz ihracatında kesinti yaşanmayacak” diye ifade etti.

İmam ayrıca, Tebriz’de kurulan söz kounsu elektro kompresör tesislerinin faaliyete başlamasıyla ülkenin dört bir yanından gelen doğalgazın kuzeybatı bölgesine nakledilebileceğinin altını çizdi.

İmam, İran’ın Türkiye ve Ermenistan’a ihraç ettiği doğalgazın kışın kesinti ile karşılaşıp karşılaşmayacağına ilişkin soruya ise, “Doğalgaz üretimi artarak ülke merkezinden dağıtıma sunulursa geçen yıl olduğu gibi bu kış da Türkiye’ye doğalgaz ihracatında bir kesilme söz konusu olmayacak” diye belirtti.

Doğalgaz Transfer Şirketi’nin İran’a karşı uygulanna yaptırımların kalkmasından sonraki döneme ilişkin önceliklerini de açıklayan İmam, “Şuan bazı doğalgaz transfer türbinleri, doğalgaz ihracatı için hazırlanmaktadır” diye konuştu.

En çok gelecek 5 yıl içerisinde bütün doğalgaz transferinin yapılması gerektiğini de dile getiren İmam, “Yaptırımların kalkmasının ardından iletişim ve müzakerelerimizde ivme yaşanacak” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (17) içerik yüklenmiştir.