HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın tutumları emperyalizm efsanesini sona erdirmiştir

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Ekvator’un İran’ın barış amaçlı nükleer çalışmaları karşısında sergilediği tutumu takdir ederek, İran’ın nükleer teknolojideki kararlı tutumunun, dünya üzerinde sulta kuran uluslar arası emperyalizmin görkemliliğinin de yıkılmasına neden olduğunu söyledi.

Ekvator cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Lenin Murno’yu kabulünde bu açıklamayı yapan Ahmedinejad, İran ve Ekvator’un, insani ve uluslar arası meselelerde ortak görüşlerde olduğunu belirterek, bu durumun bizzat Latin Amerika ve Ekvator’da, bu bölgenin bağımsızlığı için başlatılan hareket sürecinde görüldüğünü kaydetti ve “Bu süreç, son derece değerli ve devrimci bir süreçtir. Bu süreç, umarım, bölge üzerinde 100 yıldan fazladır kendini gösteren emperyalist sultanın kırılmasına vesile olur” dedi.

Ahmedinejad, İran ve Ekvator arasında ilişkileri stratejik olarak nitelerken, iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinde hiçbir sınırlama olmadığını söyledi.

Sözkonusu kabulde Ekvator cumhurbaşkanı yardımcısı da, İran’ın, devrimci ve uluslar arası emperyalizmle mücadelede ilk safta, öncü konumda olduğunu belirterek, iki ülkenin, bölge ve uluslar arası arenada ortak hareket edebileceğini ve bu açıdan ülkesinin İran’la her türlü işbirliğine sıcak baktığını söyledi.

İran’ın nükleer enerji faaliyetlerini de desteklediklerini söyleyen Lenin Murno, İran’ın NPT üyesi olarak diğer ülkeler gibi nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmasının en tabii hakkı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.