HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın tutumu küresel etkileşim kapsamında dile getiriliyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin özel elçilerinin farklı ülkelere yaptığı ziyaretlerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin özel elçilerinin farklı ülkelere yaptığı ziyaretlerle ilgili olarak açıklamalarda bulunarak, “İran, tüm dünya ülkeleriyle etkileşim içindedir. Bu geziler İran’ın görüşlerini ifade etme ve ülke ile vatandaşların haklarını koruma yönündeki çabalarını göstermektedir” dedi.

Kasımi, “ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran özellikle Dışişleri Bakanlığı ve Bakan Zarif, ABD’nin anlaşma ihlallerini ortaya koymak için harekete geçmiştir” ifadesini kullandı.

Kasımi şöyle devam etti: Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu geniş çaplı diplomatik çabalar vasıtasıyla ülkenin nükleer anlaşmayla ilgili görüş ve tutumlarını konu alan Cumhurbaşkanı Ruhani’nin mesajı dünyanın dört bir yanındaki mevkidaşlarına sunuluyor.

Behram Kasımi, yakın gelecekte Cumhurbaşkanı Ruhani’nin özel elçilerinin bazı ülkelere gideceğini duyurdu.

İran’ın komşu ülkeler özellikle Rusya ile olumlu ilişkilere sahip olduğunu belirten Kasımi, şunları kaydetti: Son yıllarda Rusya ile bölgesel işbirliği, terörizmle mücadele ve bölgenin güvenliğine destek konusunda çok büyük çalışma yaptık.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bugün (Perşembe) Moskova’da bulunan İnkılap Lideri’nin danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iki önemli mesajı sunacağını açıkladı.

İranlı yetkili, “İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm dünya ile iyi ilişkiler politikasına dayanan tüm bu çabalar, Dışişleri Bakanlığı’nın kullandığı diplomatik inisiyatiftir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.