DünyaHaberler

İran’ın UAEK’ya cevabı yayınlanacak

İran’ın UAEK genel sekreterinin son İran Nükleer faaliyetleri ile işgili yayınladığı rapora verdiği aydınlatıcı raporu, ajansın internet sitesinde yer alacak.

İran’ın UAEK’daki temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, kaleme aldığı aydınlatıcı raporda, ajans genel sekreterinin İran’ın %20 oranında uranyumu zenginleştirme faaliyetleri hakkındaki raporu konusunda yaptığı açıklamada, ajansın kendi denetçilerine hitaben yazmış olduğu mektuplarında, onların İran’daki faaliyetlerin başladığında İran’da bulunmaları gerektiğini belirttiğini ve onlarında da İran’da hazır dulunduklarını belirtti.

Sultaniye’nin raporunun bir diğer bölümünde İran ve UAEK arasındaki yazışmalara işaret edilirken, bu konunun Yukio Amano’nun raporuna yansımadığını eleştirdi.

Sultaniye açıklamalarının devamında ayrıca Amano’nun raporunda da belirtildiği üzere İran’ın UAEK ile 17 alanda işbirliği yaptığına değinerek, bunun yapılan olumlu işbirliğinin belirtisi olduğunu ifade etti.

Sultaniye söz konusu yazıda, İran’ın NPT konvansiyonu çerçevesinde UAEK ile işbirliğine devam edeceğini de belirtti.

Diğer taraftan, İran’ın UAEK nezdindeki temsilcisi Ali Asgar Sultaniye dün Press TV kanalına verdiği demeçte İran’ın en iyi düzeyde UAEK ile işbirliği yaptığını ve bu işbirliği de İran’ın nükleer faaliyetlerinde gizli birşey olmadığının göstergesi olduğunu söyledi.

Sultaniye, İran’ın UAEK ile işbirliğine devam edeceğini vurgularken, taahhütlerinden başka hiç bir faaliyette bulunmayacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.