HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın uluslararası örgütler nezdindeki temsilcisi, mevkidaşlarıyla görüştü

İran’ın Viyana’daki uluslararası örgütler nezdindeki Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garipabadi, Fransa, İtalya, AB ve Güney Afrika mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmede ortak işbirliği ve nükleer anlaşmayı ele aldı.

İran temsilcisi bu görüşmelerde nükleer anlaşma ortak komisyonu toplantısının son sıralarda bakanlar düzeyinde düzenlendiğine işaretle, Avrupalı tarafların nükleer anlaşma çerçevesinde kendi yükümlülüklerini yerine getirme doğrultusunda pratik girişimlerde bulunmaları gerektiğini söyledi.

Garipabadı, nükleer anlaşmanın menfaatlerini uluslararası boyutta olduğuna işaretle ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çıkması karşısında durulmaması halinde çok taraflı hareketin büyük darbe alacağını kaydetti.

ABD’nin baskısı karşısında duran nükleer anlaşma taraflarının girişiminden dolayı memnuniyetini dile getiren İran’ın Viyana’daki Temsilcisi, ABD’nin şimdiye kadar hiçbir zaman uluslararası arenada bunca izole olmadığını belirtti.

Fransa, İtalya, Çin, AB ve Güney Afrika büyükelçileri ve temsilcileri de bu görüşmede nükleer anlaşmaya desteklerini deklare ederek, ABD’nin tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilmekle uluslararası kuralları ihlal ettiğini vurguladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.