AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın uranyum zenginleştirme hakkına tek bir ülke karşı çıkıyor

İran’la 5+1 grubu arasında Cenevre’de yapılan müzakerelerde yalnızca bir ülkenin İran’ın uranyum zenginleştirme hakkına karşı çıktığı bildirildi.

İran televizyonun haberine göre AB Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu 5+1 grubunun temsilcileriyle yaptığı 50 dakikalık istişare görüşmesini tamamladı.

Ashton ile 5+1 arasındaki istişarelerin ardından taraflar arasındaki ikili görüşmelere geçildiği belirtilirken isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, müzakerelerin kritik bir aşamaya geçtiğini söyledi.

Müzakerelerde tarafların İran’ın uranyum zenginleştirme hakkı üzerine yoğunlaştığını belirten kaynak, 5+1 grubu içerisinde İran’ın uranyum zenginleştirme hakkına yalnızca bir ülkenin karşı çıktığını söyledi.

Söz konusu kaynak, İran’ın uranyum zenginleştirmesine karşı çıkan ülkenin ismini açıklamadı.

İran, NPT sözleşmesinin uranyum zenginleştirmesini yasaklamadığına ve herhangi bir limit getirmediğine dikkat çekerek uranyum zenginleştirmesinin yasal hakkı olduğunu savunuyor ve bu konuyu müzakere etmeyeceğini vurguluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.