İslami Davet

İran’ın uyuşturucu madde ile mücadele fedakârlığı

28 Şubat 2017 18:20

Zarif, Batılı devletlerin uyuşturucu madde üretimi ve kaçakçılığıyla mücadele konusunda İran’a destek verip, mücadele yükünün bir kısmını da bizzat üstlenmeleri gerektiğini söyledi. İran dış işleri bakanı Zarif uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadelenin hayati önem taşıdığını, ancak bu mücadelenin politize olmaması gerektiğini söyledi. Tahran’da uluslararası uyuşturucu madde ile savaş konferansı düzenlenmektedir.

Bu Konferans’ta balkanlar üzerinden yapılan uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadele biçimleri 35 ülke ve 19 uluslararası kuruluşun temsilcilerinin katılımıyla masaya yatırıldı. İran İslam cumhuriyeti en etkin ve yüksek düzeyde uyuşturucu madde üretimi ve kaçakçılığıyla organize suçlarla organize bir savaş sürdürmektedir. İran’ın bu politikası, bölgesel ve uluslararası alandaki üstlendiği İslami, ahlaki ve insani değerlerle yükümlülük üzerine bina edilip, uygulanmaktadır. İran uyuşturucu madde kaçakçılığı ve ona bağlı terörizmle mücadele konusunda ağır can ve mal kaybına uğramıştır.

İran İslam cumhuriyeti Dünya’daki uyuşturucu madde kaçakçılığıyla savaşta 3500 aşkın asker ve polisini şehit vermiş ve 10 aşkın güvenlik gücü de yaralanmıştır. Yüz milyonlarca dolar da mali kayıp yaşamıştır. İran güvenlik güçleri ve polisi 2016 yılında 2300 operasyon düzenleyip, 681 bin 576 kilo gram uyuşturucu madde keşfetmiştir. 2015 yılına kıyasla bu oran yüzde 9 artış kaydetmiştir. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu madde ve Suç ile mücadele bürosu icrai müdürü Yuri Fedetov’un belirttiği gibi, dünyadaki uyuşturucu madde keşfinin yüzde 75’i İran tarafından gerçekleştirilmektedir. İran’ın uyuşturucu maddeyle mücadele konusundaki insan ve toplumsal ile mali gücü maliyeti, batılı ülkelerinkinden daha fazladır.

Batılı devletlerin uyuşturucu madde ile savaşları muğlaktır. Amerika ve İngiltere başta olmak üzere NATO Afganistan’daki politikaları, uyuşturucu madde üretimi ve kaçakçılığını teşvik doğrultusunda olup, bütün bölge ülkeleriyle Avrupa ülkelerindeki halkların can güvenliğini ve toplumsal hayatını tehdit etmektedir. Afganistan’daki uyuşturucu madde üretimi ve kaçakçılığı İran ve orta Asya ülkeleri üzerinden diğer ülkelerin pazarlarına ulaştırılmaktadır. İran’i büyük oranda zehirlemektedir. Uyuşturucu madde kaçakçılığı, Rusya ve İran komşusu ülkeleriyle Avrupa ülkelerini tehdit etmektedir.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu madde ve Suç ile mücadele bürosunun raporuna göre, 2016 yılında Afganistan’daki uyuşturucu madde üretimi 2015 yılına kıyasla yüzde 43 oranında artmıştır. Güneybatı Asya, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika başta olmak üzere küresel afyon üretimi ise 2015 yılında yüzde 38 oranında düşüş gösterdi ve 4770 tona geriledi. Bu düşüş büyük oranda Afganistan’da afyon üretiminin azalmasından kaynaklanıyordu. Buna rağmen Afganistan halen 183 bin hektarla haşhaş üretimi yapılan toplam alanının üçte ikisini elinde tutuyor. BM 2016 raporuna göre dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 29 milyona ulaştı. Dünya çapında en yaygın kullanılan uyuşturucu olma özelliğini sürdüren esrarın kullanıcı sayısı 183 milyon olarak tahmin ediliyor. Özellikle Batı ülkelerinde uyuşturucunun kabul edilebilirliğinin artmasına paralel olarak esrar kullanımında da tırmanış görülüyor.

Rapora göre, 29 milyon kişi arasından yüzde 14’ü HIV’li olmak üzere, yaklaşık 12 milyon kişi damar içi uyuşturucu kullanıyor. 6 milyon kişi de Hepatit C virüsü taşıyor. Madde kullanım bozukluğu olan her 6 kişiden ancak 1’i tedavi oluyor. Raporda, uyuşturucuya bağlı ölüm oranı önceki yıllara göre sabit kalarak 207 bin olarak kaydedildi. 2016 raporunda uyuşturucuya bağlı ölümler Asya’da 85.900, Amerika’da 52.500, Afrika’da 39.200 kişi olarak kaydedildi. Batılı ülkeler siyasi bakış açılarına göre, uyuşturucu maddeyle mücadelede başarısız kalmaktadırlar. Afganistan’da haşhaş ekimi önlenirse, haşhaş tarlalarının kullanım biçim alternatif ekim biçimlerine dönüştürülmez ve çiftçi köylü kesimlerin gelir kaynakları takviye edilmezse, bu tehlike kaynağı devam edecektir. Buna ilaveten batılı ülkeler İran Başta olmak üzere bölge ülkelerine güvenlik, teçhizat ve mali açısından gerekli desteği verip savaş yük ve maliyetlerini üstlenmelidirler.

İran’ın uyuşturucu madde ile mücadele fedakârlığı Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık