BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın yeni nesil uydusu “Tolu” tanıtılacak

İran’lı uzman bilimadamları tarafından dizay ve inşa edien “Tolu” adlı İran’ın yeni nesil uydusu tanıtılacaktır.

İslami Devrimi Fecr Günleri Organizasyonu Merkezi Başkanı Muhammed Hüseyin Zare, Fecr günleri çerçevesinde İran’ın ulusal yeni nesil uysu Tolu’un tanıtılacağının haberini verdi.

İletişim ve Teknoloji Bilgileri Bakanı Rıza Takipur ise Şubat ayında düzenlenecek Fecr günleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından uzay alanında iyi haberler verileceğini, “Tolu” uydusunun tanıtılması da o iyi haberler arasında yer aldığını söyledı.

Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi de İran İslam Cumhuriyeti’nin uzay projeleri hakkında detay bilgi verirken, İran’lı uzman bilimadamları tarafından dizayn ve inşa edilen “Tolu” uydusunun İran İslam Cumhuriyeti’nin uzay alanında büyük adımlar atılmasına sebep olacağını kaydetti.

İran’lı uzman bilimadamları tarafından dizayn ve inşa edilen “Ümit” adlı hafif iletişim uydusunu daha önce “Safir-2” adlı uydu taşıyıcısıyla başarıyla uzaya fırlatıldı.

“Safir-2” uydu taşıyıcısı da hafif uyduları uzayın derinliğinde belirlenen yörüngeye kadar fırlatma kabiliyetine sahiptir.

Ayrıca, Mehr haber ajansına röportaj veren İran Uzay Havacılık Kurumu Başkanı Mehdi Farahi, “Misbah” uydusunun 2011-2012 arası uzaya fırlatılacağının bilgisini verdi.

Mehdi Farahi, Misbah uydusunun alçak irtifadan Avrupa ve ABD’de de gözlemlenebileceğini, ömrü üç yıl olduğunu ve DATA bilgileri göndermek amacıyla dizayn edildiğini söyledi.

Misbah uydusunun dizaynı ve inşası 1977 yılında başlandı ve kısa süre sonra projesi durduruldu. Bu uydunun projesi 1996 yılında tekrar ele alındı ve nihayeten 1999 yılında bir İtalyan şirketi ile anlaşma yapıldı ve inşası yeniden başlandı.

Misbah Uydusu 2005 yılında fırlatılacaktı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (1) içerik yüklenmiştir.