BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İran’ın yeni uzay ürünleri : Tulu, Navid, Misbah 2 ve Simurg

İran İslam İnkîlabı Kültür İnkılâbı Yüksek Konseyi tarafından, hicri-şemsi takvimiyle 14 Behmen “3 Şubat” tarihinin Havacılık ve Uzay Teknolojileri Günü olarak ilan edilmesinin ardından bu yıl ilk kez kutlandı.

2009 yılında ilk kez uzaya tamamen yerli bir uydu göndererek(3 Şubat 2009 Ümit Uydusu’nun uzaya gönderilmesi) uzayda yer alan İran İslam Cumhuriyeti bugün(3 Şubat 2010) ise uzaya içerisinde canlıların bulunduğu bir kapsül gönderdi.

Havacılık ve Uzay Teknolojileri alanında yapılan çalışmaların sergilendiği törende İslam Cumhuriyeti yetkilileri çeşitli konuşmalar yaptılar.

Havacılık ve Uzay Teknolojileri Günü – Fotoğraf Galerisi

Tulu Uydusu

Tulu uzaktan ölçme uydusu, Simurg uydu taşıyıcısıyla fırlatılabilme özelliği ve ayrıca ilk kez kullanılan görüntü alma, mekanizmalar ve Güneş hücrelerini denetleme kabiliyeti gibi yeni teknolojilere sahiptir.

Tulu uzaktan ölçme uydusunun esas görevi, 50 metrelik ayırt etme özelliğiyle tek kesitli görüntü almak, kaydetmek ve yerdeki istasyona göndermek olacaktır. Bunun için de yerdeki tele metrelik, takip, komut ve uçuş kontrol merkezi istasyonlarıyla irtibat halinde olacaktır.

Tulu uydusunun alacağı görüntüler dikkate alınarak bu uydunun verileri yer küresi haritasının büyük boyutta hazırlanması, tatlı su kaynakları ve denizlerin durumlarının incelenmesi, insani kaynakların tahrip durumlarının gözlemlenme ve değerlendirilmeleri, tarım ve ormana ilişkin bilimlerin incelenmesi, bulutlar durumunun gözlemlenmesi, insanların dağılım biçimi ve deprem, sel ve yangın gibi afetlerin değerlendirilmesi gibi alanlarda kullanılabilecektir.

Tulu uydusunun işe yararlık süresi için 2 yıllık zaman düşünülmüştür.

Ağırlığı 100 Kg. ve altıgen biçiminde olan bu uydunun eni 86 ve boyu da 100 cm.’dir.

Misbah 2 Uydusu

Yer istasyonlarından bilgi toplamak ve kontrol istasyonuna aktarmak, İran’ın en ucra köşeleri ile iletişim kurma imkanı sağlamak, İran’ın yerli uydusu Misbah 2’nin belli başlı özellikleri arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın bu sabah katıldığı törende tanıtımı gerçekleşen İran’ın yerli uydularından Misbah 2’nin telekomünikasyon ve iletişim uydusu olarak görev yapacağı bildirildi.

Ağırlığı 70 kg olan Misbah 2 uydusu, yer yüzünden 700 km yükseklikteki yörüngede görev yapması beklenirken, uydunun çalışma ömrünün de üç yıl olduğu kaydedildi.

Misbah 2 uydusunun en önemli yapım amacı ise, uydu tasarım ve yapım teknolojisine kavuşmak şeklinde ifade edildi.

Simurg Uydu Taşıyıcı Füze

İran yapımı yeni ve çok aşamalı uydu taşıyıcı Simurg, yeni kuşak sıvı yakıtlı motorları kullanarak, 60 kilo ağırlığında bir uyduyu 500 kilometrelik yörüngeye oturtmak üzere gerekli enerjiyi temin edebiliyor.

Tamamen İran yapımı olan yeni ve çok aşamalı uydu taşıyıcı Simurg, yeni kuşak sıvı yakıtlı motorları kullanma vesilesiyle, 60 kilo ağırlığında bir uyduyu 500 kilometrelik yörüngeye oturtmak üzere gerekli enerjiyi temin edebiliyor.

Simorg, söz konusu motorları sayesinde, 500 kilometrelik yörüngeye uydu yerleştirebilmek için saniyede 7 bin 500 metrelik bir hız kazanabiliyor.

Simorg’un motoru, 32 tonluk 4 motorum karışımından oluşuyor. Bu 4 motorun klaster olmalarıyla oluşan trast, 128 tona ulaşıyor.

Bu uydu taşıyıcıyı faaliyete geçirmenin ilk aşamasında 128 tonluk bir motor ve ayrıca 15 tonluk bir kontrol motoru kullanılıyor. Buna göre oluşan trast genelde 143 tona ulaşıyor.

Bu motor gelecekte kullanılacak taşıma gücü daha fazla olan uydu taşıyıcılarında 700 kilo ağırlığına sahip uyduları 1000 kilometrelik yörüngelere oturtabilecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.