HaberlerİranOrtadoğu

İran’ın yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 196 kilogram uranyumu var

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın yönetim kurulu üyesi 35 ülke, İran ile 5 artı 1 ülkeleri arasındaki anlaşmanın uygulamasını gözetmek üzere UAEAya yetki verdi.

İran’ın nükleer programına ilişkin son gelişmeler ile 5+1 ülkeleriyle imzalanan anlaşmanın denetimi konusunu ele alan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) yönetim kurulu olağanüstü toplantısı sona erdi.

Toplantının açılış oturumunda yönetim kurulu üyesi ülkelerin heyet başkanlarına İran’da yaptıkları denetim hakkında bilgi sunan UAEA Genel Direktörü Yukiya Amano, yönetim kurulundan anlaşmanın uygulanmasını denetlemek üzere kuruma yetki verilmesini talep etti.

Amano ayrıca, denetim çalışmaları için 6 milyon Euro’ya ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, yönetim kurulu üyesi ülkelerden maddi yardım istedi.

Yönetim kurulu üyesi 35 ülkenin heyet başkanları, Amano’nun istediği yetkiyi oybirliğiyle verdiklerini açıkladı.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında geçen yıl Kasım’da Cenevre’de imzalanan anlaşmanın uygulanmasını, UAEA müfettişlerinin her ay İran’a giderek denetleyecekleri ve yönetim kuruluna rapor verecekleri belirtildi.

UAEA kaynakları, İsveç’in bir milyon kron, Finlandiya’nın 300 bin Euro vermeyi taahüt ettiklerini, Almanya, ABD, İngiltere, Japonya, İsviçre, Norveç, Hollanda, Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya ve Fransa’nın da miktar belirtmeden yardım edeceklerini beyan ettiklerini bildirdi.

UAEA müfettişlerinin son denetimin ardından hazırladıkları raporda, İran’ın halen yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 196 kilogram uranyuma sahip olduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.