İran

İran’ın yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirmeyi başarmasına vurgu

Natanz Nükleer Tesisi’nde elektrik dağıtım merkezinde gerçekleşen sabotajın ardından, İran kısa sürede bu eyleme yanıt olarak uranyum zenginleştirme oranını yüzde 60’a yükseltti.

Natanz Nükleer Tesisi’nde İran ile 4+1 Grubu heyetleri arasında Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı düzenlediği bir sırada, Natanz Nükleer Tesisi’nde geçtiğimiz hafta bir eylem medyana geldi. İran İslam Cumhuriyeti’nin Siyonist rejimin arkasında olduğu bu eylemin hemen ardından zenginleştirme oranını aynı tesiste yüzde 60’a çıkarmış oldu. İran günümüzde yüzde 20 ve yüzde 60 zenginleştirilmiş uranyum üretmekte. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ise, İran’ın Natanz Nükleer Tesisi’nde yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirmeyi başardığını doğruladı. Bu bağlamda, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu nezdindeki temsilcisi Garipabadi, “UAEA İran’ın uranyum zenginleştirme seviyesini yüzde 60’a yükselttiğini doğruladı” dedi.

Garipabadi, “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) tarafından Cumartesi günü yayınlanan bir raporda İran’ın Netenz tesisinde uranyum zenginleştirme seviyesini yüzde 60’a yükselttiği doğrulandı.” ifadesini kullandı.

Bu arada İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf bugün meclisteki konuşmasında, İran’ın nükleer alanda karar alma ve kararı gerçekleştirme arasındaki farkın oldukça kısıldığına dikkat çekti.

Galibaf, İran’ın attığı son nükleer adıma ilişkin, “Uranyum zenginleşme işleminde elde edilen kazanımlar İran’ın nükleer endüstrisinin yerli ve milli olduğunu düşmanlarımıza kanıtladı. İran milletinin bilimsel ilerleme konusundaki kararlılığına karşı yapılan herhangi bir kötü eylem ve baskı tamamen başarısız kalacaktır ve nükleer endüstrinin gelişimini kimse engelleyemez.” dedi.

Galibaf, “İran’ın yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmesi düşmanın müzakere sürecinde ülkenin üstünlüğünü zayıflatma planına da güçlü bir yanıttı. Meclisin çıkardığı Stratejik Eylem Yasası’nın uygulanmasıyla, nükleer endüstrinin kilitleri kırıldı ve İran’ın nükleer müzakere heyetine yaptırımların tamamen kaldırılması hedefine ulaşması için güç sağladı. Düşman Natanz tesisinde sabotaj eylemiyle İran’ın müzakere konumunu zayıflatmaya ve İran halkının elini boşaltmaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.

Nükleer tesislerin koruma düzeyinin artırılması gerektiğine vurgu yapan Galibaf, “Natanz tesisine yönelik düzenlenen terör saldırısına yanıt vermek bir zorunluluktur ve uygun zamanda yapılacaktır.” diye konuştu.

Daha önce İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ülkenin yeni nükleer adımı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Saatte 9 gram yüzde 60 oranında zenginleştirişmiş uranyum üretiliyor. Aynı zamanda yüzde 20 uranyum da üretilecek” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.