AvrupaHaberler

İran’ın zenginleştirme yöntemini kimse bilmiyor

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, İran’ın nükleer konusunun siyasi-diplomatik yollarla çözümlendirilmesi gerektiğinin altını çizerken, dünya topluluğunun İran’ın nükleer konusu hakkında bazı kuşkular taşıdığının açıkça belli olduğunu iddia etti.

Amerika’ya eğilmeyen İran’ın kendisine mecbur kalacağını zanneden Rusya da, İran’ın kendisine yeterli olduğunu anlayınca şaşırdı.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patroşev bir demecinde, dünya topluluğunun İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğu konusunda kuşkulu olduğunun açıkça belli olduğunu ileri sürerken, bunun için Tahran’ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) ile genişçe işbirliğinde bulunması gerektiğini söyledi.

Nükleer teknolojide kullandığı yöntem ve hızlı ilerleyişiyle herkesi şaşırtan İran’ın artık ayağını güçlü bir şekilde yere basabilmesi, ABD ve Avrupa karşısında İran’ı kendisine muhtaç zannedip Buşehr Atom Tesislerini yıllarca savsaklayan Rusya’nın da artık İran’ın gücü karşısında daha gerçekçi bir yaklaşıma girmesine ve İran’la daha yumuşak ve dostça ilişkileri tercih etmesine yol açmış görünüyor.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patroşev ayrıca ülkesinin, İran’ın nükleer meselesinin siyasi-diplomatik yollarla çözümlendirilmesi gerektiğine inandığını belirtirken “Barış amaçlı nükleer araştırmalar İran’ın hakkıdır. Kimse buna karşı değil. Bizm karşı çıktığımız şey, İran’ın nükleer silaha sahip olmasıdır” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.