HaberlerİranOrtadoğu

İran’la füze görüşmeleri söz konusu bile değil

İran Cumhurbaşkanlığı Bürosu Genel Müdürü, İran’ın füze progrmı ve savunma gücüyle ilgili herhangi bir müzakerenin söz konusu olmadığını vurguladı.

Bugün gerçekleşen bakanlar kurulu toplantısı sırasında basın mensuplarına konuşan İran Cumhurbaşkanlığı Bürosu Genel Müdürü Mahmut Vaizi, gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

ABD ile AB’nin birlikte oluşturduğu nükleer anlaşmayı düzeltmeyi amaçlayan çalışma grubuna işaret eden Vaizi, “Bu anlaşmayla ilgili İran’ın devleti, hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı’nın tutumu aynıdır ve bize göre bu anlaşma hiçbir koşul altında veya herhangi bir isimle yeniden görüşülmeyecektir. Bu meseleyi defalarca ilgili taraflara bildirdik” ifadelerini kullandı.

Vaizi, sözlerini şöyle sürdürüdü: Çin, Avrupa Birliği ve Rusya ile müzakerelerde bulunduk. Onlar nükleer anlaşma devam ederse aynı çerçevede olması gerektiğini vurguladı. Dolayısıyla böyle bir çalışma grubunun oluşturulması bizim açımızdan önemli değil.

Fransa Dışişleri Bakanı’nın İran ziyaretinde füze başlığı üzerinde müzakere yapmayı amaçladığına yönelik iddalar hakkında Vaizi, şu açıklamalarda bulundu: Kesinlikle hiçbir ülkeyle savunma kapasitelerimiz konusunda görüşmeyeceğiz. Bunlar iç mesele olduğu için kendimiz karar vereceğiz. Füze kapasitesi de dahil olmak üzere her alanda gücümüzü geliştirmek amacıyla hiç kimseyle pazarlık yapmıyoruz.

Bunlara ilave olarak Mahmut Vaizi , İran’ın füze progrmı ve savunma gücüyle ilgili herhangi bir müzakerenin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.