HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran’la ilişkilerin gelişmesi yararımızadır

Irak cumhurbaşkanı Celal Talabani, İran’la başta siyasi ve iktisadi olmak üzere bütün alanlarda ilişkileri geliştirmenin önemli olduğunu söyledi.

Irak’a giden İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki’yi Bağdat’ta kabul eden Talabani, iki ülke düşmanlarının, İran ve Irak arasında kardeşliğe dayalı ilişkileri bozmaya çaba gösterdiklerini belirterek, “Ama, onların bu emelleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir” dedi.

Bu arada Irak meclis başkanı İyad Samerai de, Mutteki’yle görüşmesinde, iki ülke halkları ve devletlerinin, ilişkilerin gelişmesine verdikleri önemin, iki ülke ilişkilerini stratejik bir duruma dönüştürdüğünü belirterek; iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların hızlı bir şekilde yürürlüğe geçmesi için ortak komitelerin oluşturulmasının da zaruri olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede, İran dışişleri bakanı Mutteki de, Irak’ta yapılacak olan meclis seçimlerinin, halk iradesinin güçlendirilmesi ve aynı zamanda ülkede güvenlik ile huzurun sağlanması konusunda önemli olacağını belirterek, “Düşmanlar, Irak’ta huzur ve güvenliğin olmasına karşıdır, zira o zaman onların Irak’taki güvensizlikten dolayı çıkarları ortadan kalkacaktır. Bunun için onlar, Irak’ın güvensizliği için sürekli şom emeller peşindedir. Irak’ta demokrasinin hayata geçmesini de istemezler. Aynı zamanda, iki ülke düşmanları, İran ve Irak arasında ilişkilerin güçlenmesini de istemezler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.