AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran’la Kazakistan arasındaki kapasiteler henüz kullanılmamıştır

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Kazakistan Başbakanıyla görüşmesinde “Bir milyar dolarlık mübadele hacmi, kapasitelerin henüz değerlendirilmediğini gösteriyor” dedi.

Kazakistan ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Astana’da kaldığı mekanda, ülkenin Başbakanı Kerim Masimov’u kabulünde yaptığı konuşmada “İran İslam Cumhuriyetinin dış politikası bölge ve özellikle de komşu ülkelerle yakın ilişkilerde olmaya dayanıyor ve bu arada Kazakistan İran için özel bir yere sahip” dedi.

Ruhani daha sonra, Tahran’la Astana arasındaki 1 milyar dolarlık mevcut ticaret hacmine değinerek “Bu rakam, iki ülkenin aradaki ticari mübadele hacminin arttırıması yolunda ikili olarak sahip oldukları imkan ve kapasiteleri doğru değerlendiremediklerini gösteriyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca, İran ve Kazakistan halklarının iki ülke arası ilişkilerin geliştirilip derinleştirilmesi olduğunun altını çizerek “Son bir yılda Kazakistan Cumhurbaşkanı sayın Nazarbayev’la gerçekleştirdiğim 4 ziyarette Tahran-Astana ilişkilerinin geliştirlmesinden yana olan güçlü bir iradeye şahit oldum” diye ilave etti.

Kazakistan Başbakanı Masimov da bu görüşmede, Ruhani’nin Astana ziyaretinden duyduğu memnuniyetini ifade ederek “Sayın Nazarbayev beni iki ülke arasında sağlanan anlaşmaların dakik olarak uygulanması için şahsen takip etmekle görevlendirdi” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.