HaberlerİranOrtadoğu

İran’la sorunları görüşmeyle halletmeliyiz

Fars Körfezi İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri, Fars Körfezi bölgesindeki bazı ülkelerin İran’la bazı konularda ihtilafları olduğuna değinerek “Aradaki bu meselelerin direkt görüşme yoluyla çözümlendirilmesi lazım” dedi.

Fars Körfezi İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdürrahman El-Atiye, Rusya El-Yevm kanalı muhabirinin İran Sipahiler Ordusunun Fars Körfezi bölgesinde düzenlediği son askeri tatbikatıyla ilgili görüşünü ve böyle bir tatbikatın bölge ülkeleri için bir tehdit sayılıp sayılmadığını öğrenmek üzere sorduğu sorusunu cevaplandırırken “Gerçek şu ki, İran’la Fars Körfezi bölgesindeki ülkeler arasında güvenlik anlaşmaları mevcuttur. Bu anlaşmalar da askeri değil, güvenlikle ilgilidir” dedi.

El-Atiye ayrıca “Bu anlaşmaalar, bölge ülkelerinin birbirleriyle ilişkilerinde belli bir düzenin hakim olması gayesiyle düzenlenmişlerdir” ifadesini kullandı.

Fars Körfezi İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri El-Atiye daha sonra İran’la Birleşik Arap Emirlikleri arasında 3 takım adalarıyla ilgili söz konusu olan anlaşmazlık hakkında sorulan bir soru üzerine “Bu konunun direkt görüşme yoluyla ve meseleyi barışçı yollarla ele alabilecek kanallar aracılığıyla çözümlendirilmesi lazım” karşılığını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.