HaberlerİranOrtadoğu

İran’la UAEA ilişkilerinde dönüm noktası bugün şekilleniyor

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, İran’la UAEA’nın işbirliği için yeni bir çerçeve oluşturmakta olduklarına değinerek “Bu Pazartesi günü bu çerçevenin tamamlanmasını diliyorum” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi dün Mehrabad havaalanında muhabirlerle konuşurken, iki hafta önce İran’la Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) arası işbirliğinde yeni bir yöntemin başlatıldığına değinerek “Bu yöntem, “adım adım” politikası üzerine kurulu” dedi.

Irakçi ayrıca, ülkemizin 5+1 Grubu’na yönelik de yeni bir yaklaşım başlatığını ifade ederek “Bu yeni politikanın sonuçlarını görmek mümkün” diye ilave etti.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi daha sonra, “adım adım” projesinin UAEA tarafından da memnuniyetle karşılandığını belirterek “UAEA’yla işbirliğimize dair yeni çerçeve halen son aşamasında. Bu Pazartesi günü UAEA Genel Müdürü Amano’nun Tahran’a gelmesiyle bu yeni çerçevenin imzalanmasını temenni ediyoruz. Çünkü bu çerçeve İran’la UAEA ilişkilerinde bir dönüm noktası niteliğinde” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.