HaberlerİranOrtadoğu

İranlı Batı Asya uzamanı Sadullah Zarei: Siyonist Rejim, Direniş Güçleri Tarafından Ateşlenen Füzeleri Gördüklerinde Hiçbir Şey Yapamadı.

İranlı Batı Asya uzamanı Sadullah Zarei, yaptığı açıklamada bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek; “Suriye’nin Golan tepelerinde Siyonist İsrail rejimine yönelik gerçekleştirilen son saldırıların rejimin aldığı büyük bir yenilgidir” dedi.

Konuşmasında Lübnan seçimlerinden zaferle ayrılan Hizbullah’ın bölgenin kaderini değiştirecek stratejik bir zafer kazandığını vurgulayan Zarei, İsrail rejiminin Golan’da gafil avlandığını belirterek; “Bu saldırısı Siyonist İsrail rejiminin istihbarat, siyaset ve askeri alanda aldığı büyük bir yenilgidir. Ve bu anlamda İsrail için bu yenilgi yeni karşılaştıkları bir durumdur” şeklinde konuştu.

“Yaklaşık bir ay önce İsrailli yetkililer İran tarafından kendilerine yönelik olası bir askeri saldırıyı dillendiriyorlardı. Ve bu ihtimale kesin gözüyle bakmaktaydılar” diyen Sadullah Zarei, İran tarafından bekledikleri söz konusu saldırının gerçekleşmemesi için İsraillilerin diplomatik arayışa girdiklerini söyleyerek; “İsrail Başbakanı Netahyahu, 4 gün önce Putin ile gerçekleştirdiği görüşmede Rusya’dan İran’ın İsrail’e olası bir saldırısını engellemesini istedi” açıklamasını yaptı.

İsrail rejiminin Rusya’nın dışında Almanya, İngiltere, Fransa ve Amerika ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyen İranlı Batı Asya uzmanı, Netanyahu’nun çaresiz bir şekilde İran’ın İsrail’e saldırısını önlemek istediğini belirtti.

Sadullah Zarei, bölgesel gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasının devamında Amerika Savunma Bakanlığının İran’a gönderdiği mesajda Tahran’dan bölgeyi terk etmesini istediğini belirtirken Almanya, Fransa ve İngiltere’nin Siyonist rejime herhangi bir saldırı olmaması için adımlar attıklarını vurguladı.

Direniş kuvvetlerinin bölgedeki gücüne işaret eden Sadullah Zarei, İsrail rejiminin direniş cephesinin bölgede var olan gücünü ve mevzilerini tespit edemediğini söyleyerek “İşgalci İsrail rejimi kendisini siyasi, askeri ve teknolojik anlamda en büyük güç olarak görmekte. Onlar uzun yıllardır istihbarat güçlerini artırmak için programlar hazırlamakta ve yatırım yapmaktalar. T4 askeri üssüne gerçekleştirilen operasyon sırasında İsraillilerin tüm istihbarat merkezleri hazır ola geçmişti ve direniş kuvvetlerinin tüm hareketlerini izliyorlardı. Ancak direniş güçleri tarafından ateşlenen füzeleri gördüklerinde hiçbir şey yapamadılar. İki saat boyunca süren bu saldırıları İsrail ordusu izlemek zorunda kaldı” dedi.

İranlı Batı Asya uzmanı Sadullah Zarei, konuşmasının devamında Golan tepelerinde İsrail’e yönelik gerçekleştirilen saldırıda rejime ait istihbarat toplama merkezlerinin yok edildiğini belirterek saldırı sırasında Netanyahu ve İsrail Savaş Bakanı Liberman’ın Avrupalılar aracılığı ile İran’a haber gönderdiğini ve gönderdikleri mesajda “yeter artık mesajınızı aldık. Size karşı bir daha askeri bir saldırıda bulunmayacağımıza söz veriyoruz” dediklerini söyledi.

Son olarak Zarei, Perşembe günü gerçekleşen saldırının aynı zamanda Amerika’nın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına da bir mesaj olduğunu belirterek “Söz konusu operasyon Lübnan’da Hizbullah’ın kazandığı zaferin siyasi ve askeri sonuçlarıdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.