HaberlerİranOrtadoğu

İranlı diplomat: Bizi yakınlaştıran ABD tehlikesidir

Büyükelçi Muhsin Pak Ayin: Türkiye-Rusya-İran yakınlaşması ABD yaptırımlarına karşı mücadele, direnme ve ekonomik işbirliğini güçlendiriyor.

İran’ın eski Azerbaycan Büyükelçisi Muhsin Pak Ayin, 7 Eylül’de Tahran’da yapılacak Türkiye-Rusya-İran liderler zirvesi öncesinde Aydınlık’a konuştu. Üçlü zirvenin gündeminin Suriye ve terörizm olarak kalmayacağını belirten deneyimli diplomat, ABD yaptırımlarına karşı birlikte mücadele ve işbirliğinin de masada olacağını söyledi.

Büyükelçisi Muhsin Pak Ayin, “İran, Türkiye ve Rusya geçen aylarda başta Suriye Cephesi olmak üzere, terorizmle mücadelede bölgesel işbirliğinin açık ve net bir örneğinini dünyaya göstermiş oldular” dedi.

Üç ülkenin de ABD tarafından, güvenlikte ve ekonomide tehditlere maruz bırakıldığına dikkat çeken deneyimli diplomat, şöyle konuştu:

“ABD’nin terorizmi ve aşırıcılığı desteklemesi her üç ülke için de büyük bir tehlike. Bu durum bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor.”

Üç ülke arasındaki işbirliğinin, Suriye’de barışın istikrarar bulması ve terörizme karşı mücadele gündemiyle başladığını hatırlatan Büyükelçisi Muhsin Pak Ayin, Eylül’deki Zirveye ilişkin, “ABD’nin yaptırımlarına karşı mücadele, yaptırımlara birlikte direnme ve ekonomik işbirliğini güçlendirme, bu üçlü zirvenin öncelikli konuları arasında yer alabilir” dedi.

Her üç ülkenin de ekonomisini güçlendirme ve gelir kaynaklarını çeşitlendirme ihtiyacı içinde bulunduğunu belirten İranlı diplomat, “Her üç ülke de transit taşımacılığı, aynı zamanda özel sektör eksenli ticari işbirliğini artırma ve geliştirme gayretinde. Bu konulara özel bir öncelik verilecek” ifadelerini kullandı.

Milli parayla ticarete Çin ve Azerbaycan da katılır

ABD’nin ambargolarının hedefindeki her üç ülkeninde milli para birimlerini kullanmak ve dolara bağımlı kalmamaya çaba gösterdiğini vurgulayan Muhsin Pak Ayin, şunları kaydetti:

“Her üç ülke de birbirleri ile ticaretlerin de milli para birimlerini kullanmaya çalışıyor ve yaptırımlara karşı ticari ilişkilerinde milli para birimlerinin kullanılmasının ne kadar önemli ve kârlı olacağını çok iyi biliyor. Tahran’da düzenlenecek olan zirve de bu konu ve bu teoriyi pratiğe çevirmesi üzerinde konuşulacağı kanaatindeyim. Doğal olarak bu proje çok hassas hesaplamalar ve çalışmalara bağlı ancak gelecekteki büyük ekonomik işbirliği için faydalı bir seçenektir. Ben milli para ile alışveriş konusunda pratik anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda bölgenin diğer ülkeleri örneğin Azerbaycan Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin de bu projeye katılacaklarını düşünüyorum.”

Üç ülkenin birden çok ortak gündeme sahip olduklarını belirten Eski Büyükelçi, şöyle konuştu:

“Karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesi, enerji sahasında işbirliği, ulaşım ve ticaret, aynı zamanda Avrasya’yı önemsemek, üç ülkenin ortak gündemleridir. Netice itibari ile ekomomik tehditler de bizi birbirimize yakınlaştırabilir. Batı tarafından bize dayatılan çoğu yaptırımı bu işbirliği sayesinde aşabiliriz. Genel olarak Rusya, Türkiye ve İran arasındaki zirvelerin ortak sorunlara birlikte çözüm konusunda olumlu bir çerçeve yansıtması, bölgesel yakınlaşmanın güçlenmesinin de habercisidir. Bölgesel işbirliği, ABD’nin tek taraflı tavırlarına engel olmak için faydalı olabilir.”

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.