HaberlerIrakİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İranlı diplomatlar yakında serbest bırakılacak

İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Sözcüsü, Amerikalılaın nezdinde tutsakta olan İranlı diplomatların yakın gelecekte serbest bırakılacaklarının haberini verirken, bu diplomatların Irak ve ABD arasında imzalanan güvenlik anlaşması çerçevesinde serbest bırakılacaklarını söyledi.

Kazım Celali, ABD güçlerinin Irak şehirleinden geri çekilmelerine ve kendi üslerine geri dömelerine işaret ederek, Irak ve ABD arasında bu bağlamda yapılan anlaşmada Amerikalıkarın nezdinde tutsakta olan 20 bin Iraklı ve yabancı tutuklunun Irak hükümetine teslim edileceklerini söyledi.

İranlı diplomatlar ise bu tutuklular arasında yer aldıklarını ifade eden Celali, tutukluların yakın gelecekte Irak devletine teslim edileceklerini ve o andan itibaren doğal olarak İranlı diplomatlar da İran’a teslim edileceklerini belirtti.

Irak ve ABD arasında yapılan anlaşmaya göre Amerikan güçleri 30 Haziran’dan itibaren Irak şehirlerinden geri çeilmeye ve kendi üslerine geri dönmeye başlamşlardır.

Amerikan askerleri 11 Ocak 2007 tarihinde İran’ın Erbil Başkonsolosluğuna baskın düzenleyerek İranlı diplomatları rehin aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.