HaberlerİranOrtadoğu

İranlı doktorlar Srebrenitsa faciası yıldönümü törenlerine katıldılar

İran’dan doktorlar ve üstün zeka gençlerden bir grup, 23. Srebrenitsa faciası törenlerine katılmak için Bosna Hersek başkenti Saraybosna’ya gittiler.

Müslüman Srebrenitsa kenti 11 Temmuz 1995 tarihinde General Ratko Mladiç komutanlığındaki Sırp güçlerince işgal edildi. İşgal sırasında Birleşmiş Milletlere bağlı Hollanda barış güçleri en ufak bir direniş göstermezken Sırp güçleri, kentte yaklaşık 8 bin savunmasız insanı katliam ettiler.

Her yıl 11 Temmuz tarihinde, Srebrenitsa soykırımında öldürülenlerden kimlikleri yeni belirlenenler, dünyanın dört bir yanında insanların katıldığı törenlerle toprağa veriliyorlar.

Bu yıl İranlı doktorlar ve üstün zeka gençlerinden bir grup, dünyadan gelen yaklaşık 7000 kişi ile birlikte dünden itibaren Srebrenitsa’ya doğru Nezuk bölgesinden başlamak üzere 110 km’lik mesafeyi, yaşanan faciada hayatını kaybedenlerin anısı için yürüyecekler.

İranlı doktorlar yürüyüş sırasında ayrıca yürüyüşe katılanların tedavisini de üstlenecekler.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Saraybosna Büyükelçisi Mahmud Heyderi İranlı doktorları hareketini olumlu karşılayarak İran halkının Boşnaklarla dostluğunun altını önemle çizdi. Heyderi ayrıca Bosna Hersek halkının güven ve huzur içinde kardeşçe yan yana yaşamalarını ve eski acı olayların bir daha asla tekrarlanmamasını diledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.