BilimselHaberlerİranOrtadoğu

İranlı gençler nükleer enerjiyi fethetti

İran’ın önde gelen büyük alimlerinden Ayetullah Nuri Hemedani, İslam inkılabından sonra İranlı gençlerin Natanz ve Arak tesislerinde barışçı nükleer enerjiyi fethetmelerine şahit olduklarını açıkladı.

İslam aleminin büyük alimi Ayetullah Nuri Hemedani, Hz. Fatıma – s – şehadeti dolaysıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada Hz. Fatıma’nın – s – müslüman toplumlar için özel bir komunu bulunduğunu ve bu önemi idrak etmek gerektiğini belirtti.

İslam dininin en mükemmel din olduğunu ve içinde ayrımcılığa kesinlikle yer verilmediğini vurgulayan Ayetullah Nuri Hemedani, bu semavi dinde iman ve takvanın esas ölçek olduğunu ve kadınlara karşı olumsuz bakış açısının bulunmadığını, Resul-ü Ekrem’in – s – erkekler için olduğu kadar kadınlar için de ilerleme yolunu açık bıraktığını vurguladı.

Konuşmasının bir başka bölümünde imam Humeyni’nin – s – gerçekleştirdiği kıyamın büyük bir iş olduğunu ve hala bu büyük olayın derinliğinin bilimadamlarınca tam olarak algılanmadığını vurgulayan Ayetullah Nuri Hemedani, İran İslam Cumhuriyetinin İslam inkılabından sonra büyük başarılar elde ettiğini, Natanz ve Arak nükleer tesislerini ziyareti sırasında İranlı genç bilimadamlarının barışçı nükleer teknoloji zirvelerini fethettiklerine şahit olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.