HaberlerİranOrtadoğu

İranlı general Hatemi: İran ve Rusya Suriye’de teröristlerin kökten yok edilmesinden yana

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, İran ve Rusya’nın savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde ilişkilerinin geliştiğini söyledi.

7. Uluslararası Moskova Güvenlik Konferansı için Rusya’da bulunan Hatemi, Rus meslektaşı Sergey Şoygu ile görüştü.

Hatemi görüşmede Konferansa verdikleri öneme vurgu yaparak, iki ülke arasında 2015 yılında imzalanan Askeri İşbirliği anlaşmasına temasla, bu anlaşma çerçevesinde askeri işbirliğinin geliştiğini söyledi.

İki ülkenin Suriye’deki işbirliğinin terörizmin yok olmasına kadar devam edeceğini ifade eden Hatemi, İran’ın bu hususta Rus ortaklarına verdiği söze bağlı olduğunu söyledi.

Rusya savunma bakanı Sergey Şoygu da Hatemi’nin konferansa katılmasına teşekkür ederek, iki ülkenin işbirliği ile Suriye’nin büyük bölümünün teröristlerin elinden kurtarıldığını söyledi.

Şoygu iki ülke arasında istişare edilecek çok konular olduğunu söyledi.

Suriye’de terör örgütü IŞİD’in Yenilmesi, Bölgede barışın geleceği, Çok Merkezli Dünya’da Güvenlik, Avrupa’da Güvenlik, Ortadoğu’da İnsani Durum, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Bölgesel Güvenlik, Çatışma Sonrası İmar, Yumuşak Güç ve Siyasi, Askeri Hedefler bugünkü konferansta gündeme gelecek bazı konulardandır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.