HaberlerİranOrtadoğu

İranlı General Safevi: Dünya tarihi bir evrimden geçiyor

İmam Seyyid Ali Hamanei’nin Askeri İşlerden Sorumlu Başdanışmanı General Yahya Rahim Safevi, Tebriz Üniversitesi’nde Coğrafya Bilimleri Planlaması Komitesi’nde konuştu.

İmam Hamanei’nin Başdanışmanı General Safevi burada yaptığı konuşmada “Ülkemiz, halkımız ve İslam İnkılabı bir tarihi dönemeçten geçmektedir. Şuan dünya ve bölgedeki kültürel, toplumsal, siyasi, güvenlik ve çevre olaylarının değişme hızı daha da ivme kazanmıştır” dedi.

General Safevi bu tür değişimlerin global, bölgesel ve ülke çapında bile görülebileceğinin altını çizerek “Dünyanın dört bir yanındaki halklar güvenliği bulunmayan ortamın karşısında farklı tepkiler gösteriyor ve global gelişmeler nitelik açısında bizim geçmişten farklı bir devreye girmemize neden olmuştur” diye ifade etti.

Bölgedeki güvenlikten yoksunluğa da değinen General Safevi “Afganistan, Pakistan ve İran, İran Platosu’nun ilk alanıdır. Amerika’nın 14 yıldan beri saldırısına uğrayan Afganistan ile Pakistan’da hiçbir askeri, ekonomik ve siyasi güvenlik bulunmuyor ve dünya güçleri henüz Afganistan ile Pakistan’a göz dikmişler. Biz is bu iki ülkede kendi nüfuzumuzu artımak için sözkonusu ülkelerle ilişkilerimizin artmasından başka çaremiz yoktur” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.