HaberlerİranOrtadoğu

İranlı kadınlar İngiliz büyükelçiliğine yürüdü

İranlı kadınlar bugün, Tahran Kargaşa olayları kurbanı Nida Agasultan’ın öldürülmesini yakından gören ve kısa bir süre sonra İngiltere’ye giden görgü şahidinin İran’a iadesi için İngiliz Büyükelçiliği önünde toplandılar.

İran İslam İnkılabını destekleyen ve bu uğurdaki çalışmalara gönüllü olarak katılanların oluşturduğu bir Sivil Toplum Kuruluşu olan “Gönüllü Seferberler” in kadın üyeleri bugün öğleden sonra, Nida Agasultan’ın katledildiği sırada orada bulunan ve 3 gün sonra da Londra’ya giderek olayı yakından gördüğünü anlatan esas şahidin İran’a iade edilmesi için İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği önünde toplanıyor.

İran’ın son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra başlayan kargaşa olayları sırasında Nida Agasultan adlı sıradan bir vatandaşın katledilmesi, inkılâp karşıtı güçlerin İran güvenlik güçlerine karşı yoğun iftiralarda bulunmalarına yol açmıştı. Fakat elde edilen bir takım deliller, dış mihraklı inkılâp karşıtı kişi ve grupların bu hadisede parmakları olduğunu göstermekte. Dolaysıyla bu olayın en yakın şahidi olarak Areş Hicazi” adlı söz konusu İranlı vatandaşın İran’a gelerek ifade vermesi, bu meseleyle ilgili bilinmeyen birçok şeye aydınlık getirebileceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (14) içerik yüklenmiştir.