AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İranlı milletvekili: Renault’ın İran’dan çıkışı bu şirketin zararınadır

İslami İran Meclisi maden ve sanayi komisyon üyesi Ramazanali Subhanifer, ‘Eğer Renault şirketi İran’dan ayrılırsa bu o şirketin zararına olur’ dedi.

Subhanifer, Meclis Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Fransız otomotiv şirketinin şu ana kadar İran’da 65 milyon Euro yatırım yaptığını belirterek, bu firmanın genel müdürünün İran’dan ayrılmayacaklarına dair açıklamasına işaretle, ”Eğer Renault İran’dan çekilirse bu şirketin istihdam ettiği insan gücü ve yeni ürettiği ürünler dahil bir çok açıdan zarar edeceğini ve iktisadi açıdan İran’da kalmasının bu şirketin yararına olacağını’ söyledi.

İranlı milletvekili, İran ve Renault arasında anlaşmanın ortaklık üzerine olduğunu da hatırlatarak, daha önceki anlaşmalardan farklı olduğunu kaydetti ve ”Bu anlaşmaya göre Renault İran’da yatırım yapmıştır ama İran’dan ayrılırsa yatırımı da heba olur’ dedi.

Renault Şirketi genel müdürü Carlos Ghosn, geçen cuma günü Renault şirketi hissedarlarının yıllık oturumunda yaptığı açıklamada, ‘Bu şirket, İran’dan ayrılmayacak’ dedi.

Renault ve İran sanayi yenileme ve yaygınlaştırma kurumu (İDRO) arasında 2017’de 780 milyon dolarlık anlaşma imzalandı. İran, Renault şirketi açısından dünyada Fransa ve Brezilya’dan sonra en büyük müşterisidir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.