HaberlerİranOrtadoğu

İranlı milletvekili: Suriye’nin huzura kavuşma yolu halkın iradesinden geçiyor

İslami Şura Meclisi Başkanı Araştırmalar Merkezi Başkanı ve milletvekili Kazım Celali, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri Parlamentolar Birliği İcra Komitesi 34. Toplantısının ardından Umman Meclis Başkanı Halit el Maawali ile görüştü.

İslami Şura Meclisi Başkanı Araştırmalar Merkezi Başkanı ve milletvekili Kazım Celali bu görüşmede Umman’ın bölgesel sorunların çözümündeki katkılarından dolayı teşekkürlerini bildirerek bu ülkeden Yemen’in savunmasız halkının kanının bundan daha fazla dökülmemesi için etkin bir girişimde bulunmasını istedi.

İslami Şura Meclisi Başkanı Araştırmalar Merkezi Başkanı ve milletvekili Kazım Celali, Suriye krizine değinerek bu ülkede huzurun yeniden dönmesinin en iyi yolunun halkın iradesini başvurmak olduğu hatırlatmasında bulundu.

İslami Şura Meclisi Başkanı Araştırmalar Merkezi Başkanı ve milletvekili Kazım Celali ayrıca İran ile Umman meclislerinin ilişkilerinin artması gerektiğine vurgu yaptı.

Umman Meclis Başkanı el Maawali de bu görüşmede İran ile P5+1 Grubu arasında varılan Nükleer Anlaşma’dan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek BM Güvenlik Konseyi’in 2231 sayılı kararının uygulanması ile dünya ile İran arasında yeni bir ufuk açılacağının altını çizdi.

Yemen ile Suriye durumunun içler açısı olduğu ve bu durumun sadece İsrail’e yaradğına işaret eden Umman Meclis Başkanı el Maawali, Umman’ın bölgede istikrar ve barışın yeniden sağlanması için gerekeni yapacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.