HaberlerİranOrtadoğu

İranlı milletvekilleri Çin ve Rusya’nın tavrından rahatsız

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, İranlı milletvekillerinin Çin ve Rusya’nın nükleer meseleye yönelik tutumundan rahatsız olduklarını vurguladı.

İran’ın güvenlik konseyinin illegal yaptırım kararnamesi yüzünden NPT anlaşmasından çekilip çekilmeyeceği konusunda bir açıklama yapan milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Burucerdi, bu konunun hali hazırda milletvekillerinin gündeminde olmadığını, UAEK ile işbirliği düzeyinin düşürülmesi konusunda da meclise sunulacak olan taslak çerçevesinde karar alınacağını kaydetti.

Burucerdi ayrıca, Çin ve Rusya ile ilişkilerin düzeyini düşürme konusunda da, şu anda İran İslam cumhuriyetinin söz konusu iki devletle iyi ilişkileri olduğunu, nitekim Çin ve Rusya ile onlarca milyar dolarlık karşılıklı işbirliğinin söz konusu olduğunu vurguladı.

Milli güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı Burucerdi, gerçi İranlı milletvekilleri Çin ve Rusya’nın İran’ın nükleer meselesine yönelik tutumundan rahatsız, ama şu anda bu iki ülke ile ilişkilerin düzeyini düşürme konusunda her hangi bir karar alınmış değil, ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.