HaberlerİranOrtadoğu

İranlı milletvekilleri İngiltere ile ilişkilerin kesilmesini istiyor

İran Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı, İngiltere’nin Tahran Büyükelçisinin mektubuna cevap verirken “Milletvekillerin çoğu İran-İngiltere ilişkilerinin azalması, hatta kesilmesini istiyorlar” diye kaydetti.

İran 10. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasındaki dönem başta olmak üzere, İngiltere’nin İran’ın iç işlerine karıştığı gerekçesiyle İslami Şura Meclisinden 35’e yakın Milletvekilinin bir tasarı hazırlayıp İran-İngiltere ilişki düzeyinin azalması veya kesilmesini istemeleri üzerine bu tasarı, Meclis Başkanının kararıyla daha fazla incelenmesi için Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonuna gönderildi. Bu Komisyonun üyeleri de, iki ülke arası ilişki düzeyinin azalması görüşünü uygun buldular.

Bu arada İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Gess geçen hafta, İran Meclisinin bu tasarısına tepki olarak Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi’ye bir mektup yazarak, ülkesinin İran’ın iç işlerine müdahale ettiğini inkar ederken İran-İngiltere ilişkilerinin azaltılmaması talebinde bulundu.

İran Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Burucerdi de dün İngiliz Büyükelçinin mektubuna cevap olarak Gess’e hitaben resmi bir mektup göndererek, İran Milletvekillerinin çoğunun İran-İngiltere ilişkilerinin azaltılması ve hatta tamamen kesilmesini istediklerini vurguladı.

Burucerdi söz konusu mektubunun başında “Mektubunuz, İran-İngiltere ilişki düzeyinin azaltılmasından yana olan bana ve Milletvekillerine hitaben yazılmış görünüyorsa da, güya asıl muhatabınız İran kamuoyu. Fakat her şeyden önce şunu belirtmek zorundayım ki, sizin bağlı bulunduğunuz ülkenin İran İslam Cumhuriyetine karşı sürdürdüğü düşmanca tavırlarından dolayı İranlı Milletvekillerinden çoğu bugün iki ülke arası ilişkilerin azaltılması ve hatta tamamen kesilmesini istemektedir” diye kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.