Dünya Kudüs GünüEyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

İranlı Museviler’den Kudüs Günü’ne katılım çağrısı

İranlı Museviler, bugünkü ”Dünya Kudüs Günü” yürüyüşüne kitlesel katılım çağrısında bulundu.

Tahran Yahudi Cemiyetinin yayınladığı bildiride, ”Dünya Kudüs Günü, ilahi dinlerin bu kutsal kente olan aşk ve sevgilerinin bir ifadesidir” denilerek, İran’daki tüm Yahudilerden ülke genelindeki yürüyüşlere katılmaları istendi.

”Kudüs’ün tek tanrılı dinlerin ve takipçilerinin saygıyla yüceltiği bir kent olduğunun” belirtildiği bildiride, ”Dünya Kudüs Günü’nün, Filistin halkına yönelik şiddet ve zulme karşı duyulan nefretin de bir ifadesi olduğu” kaydedildi.

Bildiride, ”İranlı Yahudiler, ilahi dinlerin, barışın, kardeşliğin ve kutsallığın şehri olan Kudüs’ün önünde eğiliyoruz” ve ”Filistin halkının hakkıyla Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin barış içinde kardeşçe yaşamalarını savunuyoruz” denildi.

İran’daki Yahudilerin Meclisteki temsilcisi Siamak Moreh-Sedeq de açıklamasında, ”Müslümanlarla birlikte emperyalizm ve siyonizmin kötülüklerine ve onların kölelerine karşı sesimizi yükselteceğiz” ifadesini kullandı.

”Filistin halkının desteklenmesi”, ”Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşması” ve ”Kudüs’ün işgalden kurtarılması” amacını taşıyan Dünya Kudüs Günü yürüyüşleri Tahran ve diğer 29 eyalette yapılacak.

Dünya Kudüs Günü’nde, İslam ülkelerinin yanı sıra Müslümanların yaşadığı ülkelerde Filistin topraklarının işgalden kurtarılması ve dünya kamuoyunun Filistin sorunu hakkında bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ramazan ayının son cuması ”Dünya Kudüs Günü” olarak ilan edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.