HaberlerİranOrtadoğu

İranlı sanatçılar Mevlana Türbesi için davet edildiler

Konya turizm ve kültür kurumu başkanı Abdussettar Yarar, İranlı sanatçıları Konya’ya davet etti.

İran’da yapılan Uluslararası Tahran Turizm ve Turizm Ekipmanları (TITEX) Fuarı’nın üçüncü gününde ‘Mevlana’ standı büyük ilgi gördü.

İran’daki Turizm Fuarı’na Hz. Mevlana’nın kabri standı ile katılan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, fuarda yoğun ilgi gören stantların başında geldi. 23 – 26 Ocak tarihinde gerçekleşen fuarda Konya tarihinin tanımının iyi bir şekilde yapıldığını söyleyen Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsettar Yarar, Konya turizmi açısından önemli bir hedef kitle olan İran pazarında Konya’nın daha etkili tanıtılmasını sağladıklarını dile getirdi. Fuarda en özel stantlardan birine sahip olduklarını ifade eden Yarar, “Mevlâna Müzesi ve Bedesten temalı özel tasarımlı bir stantla katılacak olan fuarda İranlı tur operatörleri, basın mensupları, tanınmış sanatçılar ve tasavvuf dünyasının kanaat önderleri standımıza davet edilmiş olup, kendileri ile görüşmeler yapıldı.. Yapılan tanıtımlar sonucu her yıl İranlı ziyaretçi sayısında ciddi artışlar bekliyoruz. Bu manada söz konusu fuarın Konya turizminin geleceği açısından çok yararlı olacağı kanaatindeyiz” dedi.

3 gün süren XI. (TITEX) Uluslararası Tahran Turizm ve Turizm Ekipmanları Fuarı’nda Konya’nın tarihi yapılarıyla birlikte canlı müzikler eşliğinde Mevlevi Kültürü de tanıtıldı. Fuarda ayrıca, İl Kültür Müdürlüğü tarafından yapılan ‘Mistik Müzik Festivali ve Mevlana Törenlerinde kullanılmak üzere 4’er gece konaklamalı 30 oda çekilişi’ büyük ilgi gördü.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerinin de yoğun olarak katıldığı fuarda Uluslar arası Mevlana Vakfı Konya Şubesi Başkanı ve Hz. Mevlâna`nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru da yer aldı. Turizm sektörünün büyük ilgi ile takip ettiği fuara Konya’dan da birçok turizmci ve otel müdürleri katıldı. İranlı turizm ve acenta sahipleriyle birçok görüşme yapan Konyalı turizmciler önümüzdeki yıllarda Konya’ya daha fazla İranlı turist geleceğini söylediler.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.