HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İranlı uzman:ABD güvenilmez olduğunu bir kez daha gösterdi

İranlı üniversite eğitim görevlisi uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. Seyamek Bakıri, ABD Dışişleri Müsteşarı Wendy Sherman’ın Cenevre’de yapılan İran ve 5+1 görüşmelerinde İranlıları “aldatıcı” olarak nitelemesine sert çıktı.

ABD’nin iki yüzlü davrandığını ve bu nedenle ona güvenilemeyeceğini vurgulayan Bakıri şöyle dedi:

“Amerika, İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerde defalarca iki yüzlü davranmıştır. Bu da İran halkının Amerika’ya güvenmemesine neden olmuştur.

ABD İran’ın nükleer konusunu çözme peşinde değil. Amerika, müzakere için defalarca mesaj gönderdi. Obama şahsen mektup yazdı. Ama diğer taraftan yaptırımları çoğalttı. Obama İran Cumhurbaşkanı ile telefonda konuştuktan hemen sonra bütün seçeneklerin masa üstünde bulunduğunu söyledi.

Cenevre görüşmelerinin gizli kalmasını söyleyen ABD, görüşmenin hemen ardından detayları Siyonist rejime sızdırdı.

İran, Wendy Sherman’ın yaptığı saygısız açıklamalar hakkında kesin tavır sergilemelidir. Ayrıca İranlı yetkililer, ABD’ye bu yanlış davranışlarını düzeltmeyinceye kadar, İran da siyasetlerini yeniden gözden geçirmeyeceğini vurgulamalıdır. Yetkililerimiz, milli gurularını ABD’nin saygısız söz ve davranışlarına feda etmeyeceğini ve bu davranışların devam etmesi halinde daha farklı davranacaklarını göstermelidir.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.