AsyaHaberler

İranlı yetkili Kırgızistan’ı ziyaret etti

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Şeybani, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bu ülkenin geçici başkanı ile görüştü.

Resmi temaslarda bulunmak amacıyla Salı günü Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e giden Şeybani bu ziyarette Kırgızistan’ın geçici yönetim başkanı Roza İsakova Otunbayeva ve Dışişleri Bakanı Kazakbayev ile bir araya geldi.

Kırgızistan’a huzur ve düzenin geri gelmesinden memnuniyetini ve olaylarda hayatını kaybedenler için de üzüntülerini bu görüşmede dile getiren Şeybani, iki ülke arasındaki işbirliğin geliştirilmesinde pek çok kapasitenin olduğuna işaret ederek, ikili işbirliğin geliştirilmesine vurguladı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Orta Asya bölgesindeki yabancı güçlerin bulunmasına da tems ederek, Orta Asya’da güvenliği sağlamak için bölgesel işbirliğin zaruri olduğunu açıkladı.

Kırgızistan’ın geçici yönetim başkanı ise bu görüşmede İran’ın insani yardımları ve yaklaşımlarından dolayı teşekkürlerini dile getirerek, geçici yönetimin programları hakkında bilgi verdi.

Şeybani ayrıca, Kırgızistan Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde bu ülkenin hassas durumuna temes ederken, gelişmelerin Kırgızistan halkının menfaatine olmasını temenni etti.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı ise bu görüşmede İran’ın yaklaşımından memnuniyetini dile getirmekle, ortak komisyonun en kısa zamanda düzenlenmesine ümit etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.