İran

İranlı yetkililerden ABD’nin Devrim Muhafızları kararına sert tepki

ABD yönetimi dün İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü listesine aldı. Bu karara İran jet hızıyla yanıt verdi. İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, ABD’nin bölgedeki Merkez Kuvvetler Komutanlığı ve bağlantılı güçlerini terör listesine alarak misillemede bulunurken İranlı yetkililer, ABD’nin kararına sert tepki gösterdiler.

İran Milli Güvenlik Konseyi, Amerika’nın İran Devrim Muhafızlarını ‘terörist gruplar listesine’ almasına misillemede bulunarak, Amerikan hükümetini terörizmin destekçisi ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) terör örgütü olarak ilan etti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, ABD yönetiminin Devrim Muhafızları aleyhindeki Küstah kararına gösterdiği tepkide, ABD yönetimi ve silahlı kuvvetlerinin askeri ve ekonomik ebatta uluslararası terörizmin simgesi olduğunu kaydetti.

Mecliste konuşan Laricani, Devrim Muhafızları’nın bölgede teröristlerle mücadeledeki ektin rolüne işaretle, Devrim Muhafızları’nın terörist olarak nitelendirilmesinin ABD yönetiminin cehalet ve kininin derinliğini gösterdiğini vurguladı.

Laricani ayrıca Devrim Muhafızları’nın Kutsal Savunma Dönemindeki başarıları, İran halkı ve İslam İnkılabını savunmaktaki rolüne ve cephelerdeki fedakarlıklarına vurgu yaparak, son yıllarda ABD’nin türettiği teröristler karşısında duran gücün Devrim Muhafızları olduğunu ifade etti.

İslami Şura Meclisi temsilcileri de bugün sembolik bir şekilde Devrim Muhafızları üniformasını giyerek, meclis oturumuna katıldılar. Milletvekilleri, ABD’nin kararını kınamak için “kahrolsun Amerika” sloganı attılar.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin İran ‘Devrim Muhafızları’nı terör örgütleri listesine almasını kınayarak bu girişimin, Trump’ın siyonist İsrail başbakanı Netanyahu’ya bir seçim hediyesi daha olduğunu bildirdi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi de, Amerika’nın İran devrim muhafızlarını ‘terör örgütleri listesine alması’nın ardından yaptığı açıklamada, ‘bundan sonra bölgedeki ABD askeri güçleri terörist olarak tanınacak’ dedi.

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahatpişe ise, Trump’ın, İran Devrim Muhafızları’nı, terör örgütü listesine almasını kınarken, ‘sahadaki gerçekler Trump’ı pişman edecek’ dedi.

İstihbarat Bakanı Seyyid Mahmut Alevi de, Devrim Muhafızları’nın İran milletinin içinden doğan bir kurum olduğunu, bu ordu ülke genelinde geniş sosyal tabani bulunduğunu, İran milleti her zaman bu orduyu desteklediğini, desteklemeye de devam edeceğini vurguladı.

Bu arada, İran’da sosyal paylaşım siteleri kullanıcıları, Amerika’nın İran devrim muhafızları ordusunu terör listesine almasına tepki olarak, ‘ben bir devrim muhafızıyım’ paylaşımında bulundular.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el Hekim, ABD’nin Devrim Muhafızları kararına gösterdiği tepkide, Bağdat’ın ABD’nin İran’a dayattığı yaptırımlarını kabul etmediğini belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı da, Washington’un bu girişiminin İran İslam Cumhuriyeti’nin egemenliğinin açık ihlali olduğunu belirterek, ABD yönetiminin yeni sorumsuzca girişiminin bu ülkenin İran aleyhinde ilan edilen savaşı doğrultusunda olduğunu, bunun sadece işgal rejimi İsrail’in lehine olduğunu vurguladı.

Filistin İslami Cihat Hareketi de Beyaz Saray’ın İran Devrim Muhafızları aleyhindeki kararını kınayarak, ABD’nin bizzat terörizm destekçisi olduğunu vurguladı.

Ancak ABD’nin bu kararı Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu gibi bazılarını mutlu etti.

Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trump’ın İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü listesine almasına dair kararından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Trump’ı takdir etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.