HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İranlı yetkililerden ABD’ye nükleer anlaşmadan çekilme uyarıları geliyor

Beyaz Saray’daki bazı kaynaklar, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmek için kararını verdiğini Reuters haber ajansına bildirirken, İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinden sert tepki ve uyarılar gelmeye devam ediyor.

Beyaz Saray’da görevli iki yetkili ve Saray’daki iç konuları bilen bir kaynak Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan ABD’yi çıkarmak için kendi kararını neredeyse verdiğini duyurarak, ancak Trump’ın hangi mekanizma ile ABD’yi nükleer anlaşmaya taraf olmaktan çıkaracağının belli olmadığını belirttiler.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Mayıs’a kadar İran’a yönelik nükleer yaptırımların askıya alınmasını uzatıp, uzatmama konusunda karar verecek. Trump, sözkonusu yaptırımların askıya alınmasını uzatmaması halinde pratikte ABD nükleer anlaşmadan çekilmiş olacak.

İran hükümet sözcüsü ve cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed Bakır Nobaht dün yaptığı açıklamada, İran’ın ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkması sonrasındaki şartlara hazırlıklı olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Nobaht, İran’ın kuzeyinde yer alan Enzeli kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkması halinde gerekli tedbirler ve bütçenin değişimiyle ilgili kararların alındığını ve bu konuda İran’ın hazırlıklı olduğunu söyledi.

Şam’da düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi, ‘’İran, yaptırımların tam olarak kalkması için nükleer anlaşma çerçevesinde bazı sınırlamaları kabul etti. Ambargolar yeniden başladığı takdirde artık kimse İran’dan anlaşmaya bağlı kalmasını isteyemez’’ dedi.

Buruccerdi, İran aleyhinde yaptırımların tekrar başlaması halinde İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalması için her hangi bir zorunluluğunun olmayacağını söyledi.

ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşma ile ilgili tutumunun Amerika’nın uluslararası alanda güvenilmez olduğunu gösterdiğini söyledi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki Daimi Temsilcisi Rıza Necefi, dün Cenevre’de nükleer silahların yayılması ve üretimini yasaklama konvansiyonu NPT’yi gözden geçirme hazırlık komitesinin ikinci oturumunda yaptığı konuşmada”nükleer bombalara sahip ülkelerin başka ülkeleri nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmalarını önleme haklarının olmadığını’ söyledi.

Necefi, , ”nükleer enerjisinin barış amaçlı kullanımının yayılması hakkı ve bu doğrultuda teçhizatların ve gerekli maddelerin alım satımı, NPT’nin başlıca hedeflerindendir” dedi.

İranlı yetkili, bazı ülkelerin siyasi hedefleri doğrultusunda nükleer enerjiden başka ülkelerin yararlanmasını engellemeye çalışmalarının kabul edilemez olduğunu belirterek bu durumun kaygı verici olduğunu kaydetti ve ”NPT’nin 4. maddesi, nükleer enerjiden barışçı amaçlı yararlanmayı garanti ediyor ve kesinlikle ülkelerin nükleer enerjiden yararlanmasını önlemeyen bir durum olmadığı gibi hiç bir ülkenin de bu yönde diğerlerine baskı yapma hakkının olmadığını gösteriyor’ diye konuştu.

İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Beidinejad da gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın feshedilmesinin bölge ve dünya güvenliğini olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, ”Avrupa’nın bu anlaşmanın korunması yönündeki çabalarına rağmen anlaşmanın imzalayıcı ülkelerinden Amerika’nın ise bu yönde olumlu çabasının olmadığını’ söyledi.

İran’ın Londra büyükelçisi, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore ve ırkçı İsrail rejiminin nükleer silahlara sahip olmasına işaretle, ”onların nükleer silahlardan arındırılmasına dair çabaların boşa çıkması gerçekte nükleer silahların yayılmasına dair dünyada büyük sorunların olduğunu göstermektedir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.