HaberlerİranOrtadoğu

İranlı yetkililerden Amerikalı yetkililerinin iddialarına tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD başkanı Trump’ın İran ve bölgeyle ilgili kendi cehaletini bir kez daha ispatladığını belirtirken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi; CIA Şefi’nin İran’ın bölgesel politikalarıyla ilgili açıklamasını kınadı.

ABD yetkilileri, İranofobi politikalarına ve İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik baskılarını tırmandırmaya devam ediyor.

Bu bağlamda ABD BM Temsilcisi bir kez daha ABD Başkanı Donald Trump ve BM Güvenlik Konseyi’ne üye 15 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla verdiği ziyafet sırasında bir demir parçası önünde yeni bir şov icra ederek, bu demir parçasının İran’ın Husiler’e verdiği füze kalıntısı olduğunu iddia ederek, kendince BM Güvenlik Konseyi üyelerini ikna etmeye çalıştı.

Ancak İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu şovla ilgili ABD’nin skandalını ortaya çıkararak, füze üzerindeki işaretlerin gıda logosuna ait olduğunu belirtti.

Zarif, Twitter’den yaptığı açıklamada, ‘’Standart Enstitüsünün logosu İranlı tüketicilere aittir. Trump ve ortakları için üzgünüm zira biz bu amblemi füzelerimizin üzerinde kullanmıyoruz’’ yazdı.

Zarif, ‘’Sahtekarlık yapmak için de biraz çaba sarf etmenizin zamanı gelmiştir’’ dedi.

Zarif geçtiğimiz günlerde de Amerika’nın İran’a karşı sahne belge oluşturma girişimlerinden üzüntüsünü dile getirerek, Trump ve arkadaşlarının sahte deliller üreterek, bölgede komşuları İran’a karşı kışkırtmaya ve İranofobia oluşturmaya çalıştığını bildirmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de; CIA Şefi’nin açıklamalarını yersiz ve haksız bir açıklama ve ABD’nin illegal ve müdahaleci politikasının bariz örneği olarak niteledi. Bu tür alçakça sözlerin tekrarlanmasının sadece bölgenin Müslüman milletleri ve devletleri arasında tefrika ve anlaşmazlık çıkarmak için olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo’nun İran’ın bölgesel politikalarıyla ilgili iddialarını kınayarak, “Komşularımız eskiden de olduğu gibi bizim dış politikalarımızda önceliğe sahipler. İran olarak diğer ülkelerin içişlerine karışmadan onların milli egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı duyarız” ifadelerinde bulundu.

CIA Şefi’nin açıklamalarını yersiz, haksız ve müdahaleci ABD politikalarının açık bir örneği olarak değerlendiren Kasımi, “bu tür iddiaların tekrarlanması bölgedeki Müslüman milletler ve devletleri arasında anlaşmazlık ve tefrika çıkarmak amacıyla gerçekleşirken bu ülkenin açgözlülüğünün devam ettiğini de gözler önüne seriyor.” açıklamasında bulundu.

“Amerikalı yetkilinin ifadelerine ters tüm ülkelerin menfaatini tehdit altında tutarak aralarındaki sorunları müzakere ve diyalog yoluyla çözmelerine engel oluşturan tek etken bizzat ABD’nin bölgedeki müdahaleci varlığıdır” ifadesini kullanan İran Dışişleri Sözcüsü; “İran halkıyla bölgedeki tüm milletler, ABD’yi işgalci bir ülke olarak tanımlayıp bölgesel varlığıyla terör örgütlerine verdiği açık ve gizli desteklerinin savaş, istikrarsızlık ve güvensizlik dışında başka sonuçları beraberinde getirmediğini düşünüyor” şeklinde konuştu.

Sözcü ayrıca, İslam İnkılabı Zaferi’nin yıldönümünü kutlayarak, Şafak’ta On Gün’ün büyük İran halkının ABD’nin iç işlerine onlarca yıllık müdahalelerine muhalefet simgesi olduğunu vurguladı. İran halkı ve tüm bölge milletlerinin; ABD’yi saldırgan, bölgeyi istikrarsızlaştıran, karıştıran, varlığının bölge için savaş ve güvensizlikten başka bir şey getirmeyen bir ülke olarak gördüklerini kaydetti.

CIA Direktörü Amerikalı yetkililerin İran aleyhindeki iddiaları doğrultusunda yaptığı açıklamada, İran’ın bölgenin istikrarsızlığına neden olduğunu iddia ederek, Amerika’nın İran’ın bölgedeki nüfuzundan kaygı duyduğunu söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.