HaberlerİranOrtadoğu

İranlı yetkililerden Amerikan yetkililerinin müdahaleci açıklamalarına tepki

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri, ABD Başkanı Donald Trump ve diğer Amerikan yetkililerinin İran’ın bazı noktalarındaki kargaşa olaylarını desteklemesine sert tepki gösterdi.

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi bu bağlamda yaptığı açıklamada; İran’ın bazı kentlerinde yaşanan kargaşalara işaretle, iflas etmiş finans kuruluşlarının mağdurları başta olmak üzere halkın bazı haklı talepleri için bazı kentlerde gösteri düzenlendiğini, ancak olayın devamında bazılarının kargaşa çıkarmaya başladığını kaydetti.

İslam İnkılabı düşmanları ve içerideki uzantıların halkın protesto eylemlerini yolundan çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken Burucerdi; en küçük özgürlüklerden yoksun olan Suudi Arabistan gibi diktatör ülkelere rağmen İran gibi serbest bir ülkede gösteri düzenlenmesinin oldukça doğal olduğunu, ;Suudiler ve uşaklarının İran’ın işlerine karışma hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Trump ve diğer Amerikan yetkililerinin İran’da bazı noktalarda yaşanan kargaşa olaylarına destek vermesi hakkında ise Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı; Trump ve Amerikan yetkililerinin evham kapılmamaları gerektiğini, olayın İran halkı ile ilgili ve bir iç mesele olduğunu belirtti.

Buruerdi ayrıca, Amerikan yetkililerinin İran’ın iç işlerine karışmasını kınayarak, Sayın Trump’ın havanda su dövdüğünü vurguladı.

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü de, İran halkının, Suudi rejiminin son kargaşa olaylarına desteklemesine akıllıca gerekli cevabı vereceğini bildirdi.

Bugün Tesnim haber ajansına demeç veren İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, İran halkının, ABD yönetimini bölge sorunlarının asıl faili olarak kabul ettiğini, zira bölgede terörizmin asıl destekçisinin Amerika olduğunu ve Suudilerin ise terörizmin tedarikini temin eden rejim konumunda bulunduğunu ve Ortadoğu bölgesinde halkların katliamına vesile olduklarını artık her kesin bildiğini belirtti.

İran halkının her zaman Amerika’nın İran karşıtlığı ve terörist siyasetlerine karşı koyduğunu belirten İran İslami Şura meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü, Amerika’nın İran halkına baskı yapmak için İran aleyhinde çok geniş yaptırımlara baş vurduğunu, elinden geleni ardına koymadığını ve böyle bir durumda şimdi nasıl İran halkının savunucusu olduğunu iddia edebileceğini sorguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.