HaberlerİranOrtadoğu

İranlı yetkililerden Trump’ın müzakere iddiasına tepkiler

İran ile önkoşulsuz müzakerelere hazır olduğunu iddia eden ABD Başkanı Donald Trump’ın bu açıklamasına yönelik İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Daha önce ‘İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile önkoşulsuz görüşmeye hazır olduğunu’ duyuran ABD Başkanı Trump, İran’ın kısa bir süre içerisinde ABD ile görüşmelere başlayabileceğini iddiasında bulundu.

Ancak İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’ten ise “Tehditler, yaptırımlar ve halka ilişkiler numaraları işe yaramayacak” açıklaması geldi.

Bu bağlamda, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD başkanı Trump’a hitaben twitterdan yaptığı açıklamada, Amerikan başkanının İranlı yetkililerle görüşme isteğine tepki gösterdi.

Zarif, yaptırım, tehdit ve propaganda saldırılarının bir işe yaramadığını belirterek, Amerika’nın kendini, nükleer anlaşmadan çıkma ve müzakere masasını terketme konusunda yalnızca kendini suçlu bulması gerektiğini bildirdi.

İran dışişleri bakanı, Amerikalıların İranlılara ve uluslararası taahhütlere saygılı olması gerektiğini bildirdi.

İran’ın Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harrazi de, ABD Başkanı Donald Trump’ın İranlı yetkililerle müzakere önerisine gösterdiği tepkide, Trump her şeyden önce Amerika’nın önceki yönetimlerinin yükümlülükleri ve uluslararası yasalara saygı duyduğunu göstermesi gerektiğini belirtti.

Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi de, ABD başkanı Trump’ın İran’la görüşmeye hazır olduğuna dair açıklamasına tepki gösterirken, İran halkının asla İranlı yetkililere Büyük Şeytan’la (ABD) müzakereye ve görüşmeye izin vermeyeceğini söyledi.

Tümgeneral Caferi, İran’ın Kuzey Kore olmadığını ve Amerika’nın isteğine olumlu cevap vermeyeceğini söyledi.

İran halkının, Din ve imanla ihya olan İran halkının rahmetli İmam Humeyni’nin rehberliğinde gerçekleşen İslam inkılabıyla da takviye olduğunu belirterek, İran milleti ve sultayı kabul eden milletler arasında çok büyük farklılıklarının olduğunu söyledi.

Tümgeneral Caferi, İran ve İranlıların tehdit edilemeyeceğini ve her türlü dış tehdit ve baskılara karşı birlik ve beraberlik içinde olacağını söyledi.

Komutan Caferi, İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinin Amerika’nın kandırmaya dayalı senaryolarını çok iyi bildiklerini ve bunu bu zamana kadar bir çok kez tecrübe ettiğini belirterek, İran halkı ve hükümetinin el ele vererek, ilahi vaatlere, İslam inkılabı rehberi, Allah’ın verdiği büyük iç kaynaklara dayanarak, dünya emperyalizminin askeri kutbunun yenilgiye uğraması ve direnişin zaferine kadar Amerika’nın insanlık dışı ve zalimce yaptırımlarına tahammül edeceğini ve mücadele edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.