HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

İranofobia, ABD’nin değişmez bölgesel politikasıdır

Amerikan yönetimleri hatta Trump’tan önce bile iki varsayımı dikkate alarak İran aleyhindeki iddialarını gündeme getirmekteydiler.

Birincisi sözde İran’ın bölgeye müdahaleci tutum içinde olması, ikincisi İran içinde uzay, nükleer, havacılık veya kendi savunma kapasitesini yerlileştirme yolunda attığı her adımın bölge için bir tehdit niteliği taşıması meselesidir. Ancak Amerika İran’a karşı bu tavrı öyle bir ortamda sergiliyor ki kendisi eş zamanlı olarak, Afganistan, Irak, Suriye, Libya veya Yemen gibi dünyanın bir çok bölgesinde direkt varlığı ve müdahaleleri ile birlikte varlığını sürdürüyor.

Bu İran düşmanlığı siyasetlerin devamında Amerikan başkanı Trump’ın yardımcısı Mike Pence, İran’ın bölgede nüfuzunu arttırma hedefinde olduğunu iddia ederken Amerika’nın böyle bir duruma tahammül edemeyeceğini söyledi.

Mike Pence, Ürdün’ün Suriye ile olan sınırında bir Amerikan üssünde Amerikan askerleriyle görüşmesinde yaptığı açıklamada, ”İran’ın ortadoğu bölgesinde üstünlük elde etmek ve bölgenin en güçlü ülkesine dönüşmek istediğini iddia ederek böylece bölgede Amerika’yı tehdit etmeyi hedeflediğini söyledi. Amerikan başkan yardımcısı Pence, Amerika’nın kesinlikle İran’ın nükleer silah programını yürütmesine izin vermeyeceğini ileri sürdü.

Oysa Amerikalı yetkili böyle bir iddiada bulunurken Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, şimdiye kadar yayınladığı 9 raporunda İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını ve hiç bir sapmanın olmadığını onaylamış ve İran’ın nükleer çalışmalarının barışçı olduğunu bildirmiştir.

Amerikalı yetkili, İran’ın bölgede tehdit oluşturduğunu iddia ederek gerçekleri saptırmaya çalışıyor; zira İran İslam Cumhuriyeti, bölge ve Suriye’nin güvenlik ve istikrarını, terörizmin yok edilmesini ve Irak ile Lübnan’da daha fazla istikrar istiyor ve dünya mazlumlarının korunmasında etkili bir rol üstleniyor.

Bilindiği gibi ABD başkanı Trump ilk yabancı ülke gezisini Arabistan’a yapmış ve bu ziyareti sırasında Arap NATO’sunun teşkili görüşünü ortaya atmıştı, aynı gezide Arabistan ile 400 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı.

İran İslam inkılabı rehberinin danışmanı tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Fars Körfezi havzası Arap devletlerinin Amerika ile olan siyasi ve askeri ilişkilerine temasla şöyle diyor:

“… Şu bir gerçektir ki Beyaz Saray’ın şimdiki ve geçmiş başkanları bölgede radikalizmin kaynağının neresi olduğunu çok iyi biliyorlar. Fakat maddi çıkar ve hedefler onların bu gerçekleri dile getirmesine ve Amerikan siyasetlerini o yönde sürdürmesine engel olmuş ve halen de olmaktadır. Daha doğrusu Amerika, bölgenin İslam ülkelerinde kargaşa, huzursuzluk ve çatışma ortamının olmasından büyük çıkarlar elde etmektedir…”

Amerika özellikle son yıllarda bölgede çelişkili siyasetler takip etmiş ve Batı Asya (Ortadoğu) bölgesini kendi acımasız müdahaleleri için bir cirit alanına çevirmiş, işgal rejimi İsrail’in güvenliğini sağlama almaya çalışmıştır.

Nitekim Filistin İslami Cihad Hareketi Siyasi Büro üyesi Nafız Azzam, ABD başkan yardımcısı Mike Pence’nin bölge gezisinin İsrail’in yararına olduğunu ve İsrail’in desteklenmesi yönündeki kendi siyasetlerini bölge ülkeleri yönetimlerine kabullendirmek istediğini belirtti.

Fakat Trump döneminde, Suudi ve Ürdün rejimleri gibi bazı bölge yönetimlerinin ön plana çıkan rolleri esas alınarak bölgenin daha zavallı ve aciz duruma sürüklenmesi amacıyla mevcut çatışma ve kargaşaların daha da artırılmasına çalışılmakta.

Uluslararası meseleler uzmanı Mahmut Kasimi bu konuyla ilgili şöyle diyor:

Amerikalılar, İslam devletlerini birbirleri ile çatıştırma ve bölgede kargaşa çıkarma siyasetini takib ediyorlar. Bölgenin Arabistan gibi bazı rejimleri de bu hususta Amerika’nın siyasetlerinin uygulayıcısı konumuna gelmişlerdir…”

Nitekim ABD Başkan yardımcısı Pence’nin İran karşıtı açıklamaları da Amerika’nın bu bölgesel siyasetleri doğrultusundadır. Ancak ABD’nin bölgesel komploları şimdiye kadar başarılı olamadığı gibi bundan sonra da olamayacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.